Hoće li se zaparložiti višnjici u topličkom kraju?
Iako bi za 7-10 dana na jugu Srbije trebalo da započne jedan od najvažnijih poslova u voćarstvu, berba i prerada višanja, hladnjačari i izvoznici još uvek se ne oglašavaju oko cene i uslova otkupa. Proizvođaći strahuju da se ponavlja scenario iz prethodnih godina, kada je zbog niske cene i problema u berbi i otkupu, skoro jedna trećina zasada ostajala neobrana.
Voćari u Toplici, gde se proizvede najviše višanja u Srbiji, zbog obilnih padavina vode svakodnevnu borbu sa korovima, ali i strahuju za ovogodišnji rod, zbog nestabilnih vremenskih prilika. Ipak, kažu da ih više zabrinjava neizvesnost i nezvanične najave da bi i ove godine otkupljivači i izvoznici mogli da ponude prošlogodišnju cenu od 25-30 dinara po kilogramu, sa kojom bi treću godinu zaredom radili sa gubitkom.
To potvrđuje i proizvođač Ljubiša Strahinić, voćar iz Bajčinca. On živi od te proizvodnje i plaši se da će ona u uslovima zamreti. Podseća da je iz istih razloga zamrlo gajenje duvana u Toplici.
Otkupljivač Zoran Stanisavljević iz Prokuplja, koji se trideset godina bavi tim poslom, kaže da je ovakvo stanje nepodnošljivo pre svega za voćare, ali će posledice osetiti i svi ostali učesnici, raćunajući i izvoznike, koji neće imati šta da ponude za prodaju.
" Situacija je veoma loša. Prvo, naši prerađivači su zanemeli ispred samog otkupa, mi smo otkupljivači u pravom čudu, ne znamo kako da se ponašamo i postupamo," kaže Stanisavljević.
On apeluje na izvoznike da ove godine ponude jedinstvenu cenu, a na državu da pojača inspekcijski nadzor tokom otkupa, kada se kroz navodno "klasiranje" voća nanosi direktna šteta proizvođačima. Otkupljivači i hladnjačari nemaju mogućnost da klasiraju višnju na taj način.
I pored čestih padavina, tamo gde nije bilo grada višnja je u odličnom stanju i prema najavama stručnjaka, očekuje se dobar rod, neznatno niži ili isti kao prošle godine.
Коментари