Fudbal - više od igre
Fudbal je ceo jedan vek za Šapčane više od igre. U okviru obeležavanja stogodišnjice postojanja kluba ,,Mačva,, jednog od najstarijih u zemlji,, u Narodnom muzeju, otvorena je izložba posvećena generacijama koje su rasle uz crveno-crne boje.
Od ranog jutra, 21. septembra 1919. godine, pozivari su kružili gradom i obaveštavali Šapčane da će Mačva tog dana odigrati prvu zvaničnu utakmicu. Dok su roditelji i profesori branili deci da treniraju, zbog tri sina, stative za klub kupila je Julka Jovanović. U svojoj šupi, čuvala je i kreč za obeležavanje igrališta.
"Ljubiša Jovanović, naš poznati glumac, Šapčanin, igrao je u Mačvi, voleo je da igra fudbal, ali je zato bivao kažnjavan, pa su recimo školske obaveze tako njemu organizovane da bi mu onemogućili da ide na fudbalsku utakmicu" , kaže Svetlanka Milutinović, muzejski savetnik.
Među eksponatima na izložbi, po veličini se izdvaja fotografija Save Stefanovića, koji je svoju ljubav prema fudbalu preneo na sina.
"Moj otac je bio jedan od najboljih fudbalera Mačve svih vremena, Sava Stefanović, zvani Vampir jer je davao golove iz nemogućih situacija. Moja generacija je ušla 71. posle 10 godina u Drugu ligu, bio sam prvi golgeter tada sa 18 godina" ističe Mladen Stefanović, nekadašnji fudbaler.
Šabačke ulice pamte reku ljudi koja je išla prema Mačvinom stadionu a hroničari pored pobeda na utakmicama sa Crvenom Zvezdom i Partizanom i sve ostale uspehe i poraze.
"Prvi, možda najveći uspeh je, 1931. kad je naša Mačva, plasirala se u Prvu saveznu ligu tadašnje Kraljevine Jugoslavije, kada je liga brojala samo 6 klubova i ona je bila medju tih 6 najboljih klubova u državi", kaže Aleksandar Djenadić, hroničar FK "Mačva".
Za svaku godinu, po jedna fotografija a za vek života sa svojim gradom, mnogo uspomena i ljubavi. Mačva se danas takmiči u Super ligi i sa ponosom čuva sećanje na ,,Provincijski Urugvaj,, nadimak i vreme kada su je zbog uspeha poistovećivali sa pobednikom Prvog svetskog prvenstva u fudbalu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар