Kakva je budućnost naselja u okolini Čukare Peki kod Bora
Čukaru Peki je jedno od najbogatijih nalazišta bakra i zlata u našoj zemlji, a tu bi naredne godine kineska kompanija Zi Đin trebalo da počne pripreme za eksploataciju jadarita.
Da li će meštani Brestovca, Metovnice i Slatine ostati na svojim ognjištima? Da li će se postojeća putna infrastruktura uništiti i šta će biti sa aerozagađenjem - pitanja su koja muče meštane ova tri sela.
"Od kad se rade ta istraživanja i iskopavanja i razna čuda, ovo smo slušali već nekoliko puta i sve se to vrti u krug, na kraju oni odluče ko šta hoće, radi ko kako hoće i to je to", kažu meštani.
Dobro je da se otvaraju novi rudnici zbog radne snage, zbog zapošljavanja, kažu drugi.
Kineska kompanija Zi Đin koja je preuzela i nalazište Čukaru Peki obavezala se i na otvaranje novih nalazišta i povećanje efikasnosti proizvodnje. Kakva je budućnost naseljenih mesta u okolini nalazišta?
"Što se tiče samih naselja, svakako će svi ostati u svojim kućama", ističe Dragana Nikolić, zamenica načelnika za urbanizam Bora. "Za sada nema, niti će biti uticaja, plan se ne širi niti se rudnik širi na prostor naselja, bar do 2035. godine."
"Naši meštani moraju biti zadovoljni u onom delu gde je zakonodavac predvideo obaveze novog rudnika, mi kao grad moramo ispoštovati pre svega obaveze i potrebe naših sugrađana na zadovoljavanje svih uslova, kada su u pitanju ekologija i životna sredina, ali isto tako moramo zadovoljiti uslove kada je u pitanju otvaranje novog rudnika i interes grada Bora i Republike Srbije", kaže Aleksandar Milikić, gradonačelnik Bora.
Kada je reč o kineskom "Zi Đinu", oni imaju ambiciozne planove. Projekat "Čukaru Peki" bi sa početkom rada 2020. godine trebalo bi da proizvodi 200 - 250 hiljada tona katodnog bakra, skoro duplo više nego sada.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар