Pomen srpskim ratnicima na Zejtinliku

Na 100-godišnjicu primirja u Prvom svetskom ratu, na srpskom vojničkom groblju na Zejtinliku, odata je pošta ratnicima stradalim na Solunskom frontu i u Grčkoj. Preživelih Solunaca više nema, ali je ovaj kompleks ostao mesto okupljanja porodica, potomaka ratnika i Srba iz matice i rasejanja.

Ono što prvo pada u oči ovih dana  na ulasku u srpsko vojničko groblje u Solunu je da se ono delimično obnavlja. Radi se prilaz i plato oko mauzoleja, a renovira se i kosturnica u kojoj je sahranjeno 5.580 Solunaca, od ukupno 7.441 ratnika  na Zejtinliku. 

Radove budno prati devedesetogodišnji čuvar srpskog groblja Đorđe Mihailović i, svakodnevno, dočekuje goste iz Srbije:

"Mi imamo centralno mesto ovde, najlepši spomenik i najviše posetilaca, samo i najviše poginulih Srba."

Crkveno pevačka družina "Branko" i Đorđe Mihailović stari su znanci. Nišlije su tu, da se uoči Akademije posvećene 100-godišnjici okončanja Prvog svetskog rata, još jednom poklone senima onih koji su, na pragu otadžbine, dali život za slobodu. 

Unutrašnjost kapele ukrašena je natpisima svih jedinica koje su se borile na Solunskom frontu. O njima saznajemo mnogo od domaćina, ali i od gostiju.   

"Između ostalog, i 16. pešadijski puk, koji je osnovan u Medoševcu i na čijem osnivanju je na početku Prvog svetskog rata pevao "Branko", ističe Sara Cincarević, dirigentkinja CPD "Branko". "Crkvena prvačka družina ‘Branko’ bila je tada u Medoševcu i bio je prisutan tadašnji prestolonaslednik, regent Aleksandar, koji je častio družinu sa tri dukata zbog toga što je došla na osnivanje pešadijskog puka. Mnogi članovi ‘Branka’ su prošli Solunski front." 

"Svi iz hora imamo nekog Solunca", kaže Marina Ivanović, članica hora "Branko". "Izuzetno se radujemo i ponosni smo i potreseni, i zaplačemo za tim junacima, za tim predivnim ljudima koji su omogućili da ovako živimo danas." 

Đorđe je treća generacija porodice Mihailović koja se bavi ovim poslom. Njegov otac Đuro i deda Savo sahranjeni su na Zejtinliku. Đorđe koji je nedavno proslavio 90. rođendan i 58 godina radnog staža,  dobio je  pomoćnika. Ali učenik se drži po strani, sve dok poslednji čuvar iz loze Mihailovića ima dovoljno zdravlja i snage za posao koji radi svim srcem. Potpuno predano, poštujući slavne pretke i njihove potomke.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом