Amidža, Bora, Dejan i Sretan – zalog profesije i ljudskosti
Ulica u Šapcu iz koje su Zoran Amidžić, Bora Petrović, Dejan Milićević i Sretan Ilić krenuli na svoj poslednji radni zadatak od danas će nositi njihovo ime. Četvorica kolega iz šabačkog dopisništva ubijena su na Baniji 9. oktobra 1991. godine dok su radili svoj, novinarski, posao.
Inicijativu šabačkog dopisništva RTS-a da jedna gradska ulica dobije ime četvorice kolega ubijenih na radnom zadatku na Baniji 1991. godine podržali su novinari iz svih šabačkih redakcija, a odbornici Skupštine grada jednoglasno su je usvojili na današnjoj sednici.
U Ulici Amidža, Bora, Dejan i Sretan – ulici iz koje su krenuli na svoj poslednji radni zadatak – nalazi se i tzv. medijska zgrada "Glas Podrinja", u kojoj su oni radili, i u kojoj su uz nedeljnik Glas Podrinja, Televiziju i Radio Šabac i prostorije Dopisništva RTS-a.
Simbolika je utoliko veća što će na novoj adresi biti samo ova zgrada u centralnom gradskom jezgu u naselju Benska bara. Ulica nosi ime po Zoranu Amidžiću, uredniku Dopisništva RTS-a, Bori Petroviću, snimatelju, Dejanu Milićeviću, asistentu snimatelja Dopisništva, i Sretanu Iliću, uredniku Radio Šapca.
Njih četvorica bili su uzor profesije, ljudi koji su novinarstvu podarili najvrednije – svoj život. Inicijativu našeg dopisništva bez dvoumljenja su podržali svi šabački novinari, a nisu se dvoumili ni odbornici.
"Bili su vrhunski profesionalci, a to je za profesiju najvažnije", naglašava Dragan Eraković, dopisnik lista Danas, i dodaje da "ta ulica nosi naziv po ličnim imenima, a druga stvar, tamo će biti postavljen spomenik kao trajno obeležje za jednu ekipu koja je svoj posao radila na najbolji način".
"Konačno, da se nikada ne zaboravi ono što su oni uradili i ono što se njima dogodilo", ističe Aleksandra Delić, dopisnica Večernje novosti, ali i naglašava da je "ovo je veliki dug kolegama i profesiji".
Najmanje što Grad može da učini jeste da im posveti jednu ulicu, smatra Nemanja Pajić, predsednik Skupštine grada Šapca: "Drago mi što je to učinjeno jednoglasno i to pokazuje da grad Šabac neguje sećanje na te ljude."
Upravo u Ulici Amidža, Bora, Dejan i Sretan, ispred zgrade Glasa Podrinja biće i spomenik nastradalim kolegama, koji je nakon njihove pogibije uradio Slobodan Pavlović, investitor Pavlovića mosta na Drini kod Badovinaca, u znak sećanja na ekipu šabačkog dopisništva koja je prva izveštavala o ideji a potom i gradnji mosta.
Spomenik koji je sa graničnog prelaza u Republici Srpskoj premešten u Univerzitet "Slobomir" u Bjeljini, Slobodan Pavlović pokloniće gradu Šapcu, a nadležni su podržali inicijativu Dopisništva u Šapcu da spomen-obeležje bude upravo tu.
U Dopisništvu RTS-a u Šapcu očekuju da sve administrativne i tehničke procedure budu završene u narednih mesec dana i da će tada, u prisustvu porodica ubijenih kolega, i ozvaničiti novinarski "Kvart sećanja", 27 godina nakon njihovog ubistva koje nikada nije razjašnjeno i za koje niko nije odgovarao – kao zalog profesije i ljudskosti – za nezaborav.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар