Ruski Krstur: jedina škola na rusinskom jeziku

Ruski Krstur je prestonica svih Rusina na svetu. Potiču sa prostora Ukrajine i Slovačke, žive u Kanadi, Nemačkoj, Australiji, Italiji, a jedino u Srbiji imaju status nacionalne manjine, kao i priliku da maternji jezik uče u školi.

U malom selu nadomak Kule nalazi se jedina škola na svetu u kojoj se može učiti rusinski jezik. Oni koji žele da ga nauče ili usavrše, dolaze iiz većih gradova, jer u okviru škole postoji srednjoškolski dom.

Tatjana dolazi iz Veternika: "Osnovnu školu završila sam na srpskom jeziku i odlučila sam da ću srednju školu upisati u Ruskom Krsturu na rusinskom jeziku da bih sačuvala svoj maternji jezik."

Jovana je iz mešovitog braka i želi da sačuva ono što je nasledila od majke: "Ako već imam priliku da učim na tom jeziku zašto to ne bih iskoristila." Ovakav vid nastave trenutno prati 65 učenika.

Jezik Rusina u Srbiji danas se smatra najmlađim književnim slovenskim jezikom, a službeno je kodifikovan 1923. godine.

"Rusinski jezik je slovenski jezik kao i svi u okruženju, jako je sličan ukrajinskom, međutim on je mešavina tri jezika - ukrajinskog, poljskog i slovačkog", objašnjava Ljupka Malacko, profesorka rusinskog jezika i književnosti. "Sačuvali smo neke arhačne izraze, ali dobijamo sada i neke nove izraze, najčešće srpske."

Škola "Petro Kuzmjak" počela je sa radom nakon Drugog svetskog rata i prošla kroz brojne reforme, kaže direktorka Osnovne i srednje škole sa Domom učenika "Petro Kuzmjak"  Helena Pašo Pavlović:

"Da bi nastavila sa svojim radom kao istureno odeljenje vrbaške gimnazije "Veljko Vlahović", a dalje je nastavila samostalan rad i to je današnja gimnazija koja je jedina, jedna, jedinstvena i unikatna na celom svetu."

Rusinski doseljenici u Ruski Krstur doselili su se još u 18. veku, ovde su stvorili kulturni, obrazovni i duhovni centar.

Poslednjih godina sve je manje stanovnika. Mladi odlaze u veće gradove, a Rusini se od devedesetih godina, uglavnom, sele u Kanadu. Danas u, kako ga Rusini zovu, Ruskom Keresturu živi oko četiri hiljade meštana.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом