Manjak zaposlenih u pirotskim javnim preduzećima i pozorištu

Grad Pirot je među malobrojnim lokalnim samoupravama u Srbiji koja nema problema sa viškom zaposlenih. Zbog Uredbe o zabrani zapošljavanja, u javnim preduzećima i ustanovama ima čak 5 do 10 % zaposlenih manje. Najviše radnika nedostaje Gradskoj upravi i Narodnom pozorištu.

Na sceni su gotovo uvek svi zaposleni u pirotskom Narodnom pozorištu. Po sistematizaciji trebalo bi da ih bude tridesetak, ali u praksi ovaj teatar ima samo trinaestoro zaposlenih.

"Glumci često rade i kao kostimografi i kao scenografi. Tražimo samo da se vrati broj zaposlenih koji je nekada bio", kaže Aleksandar Radulović, glumac i umetnički direktor.

Sedmoro pozorišnih radnika otišlo je u penziju, a jedan je raskinuo ugovor o radu.

"Mislim da pirotsko pozorište od 60-ih godina prošlog veka nije bilo u goroj situaciji što se tiče kadrova. Raditi sa ovako malim brojem ljudi je nemoguća misija", naglašava Gradimir Filipović, direktor Narodnog pozorišta.

U Gradskoj upravi kažu da su oduvek vodili strogu politiku zapošljavanja i trošenja para. Zabranu zapošljavanja vide kao kaznu za uspešne.

"Nastojimo da građanima pružimo usluge na koje smo ih navikli", kaže Vladan Vasić, gradonačelnik Pirota. "A navikli smo ih na ljubaznost na kvalitet, na brze odgovore. Mi želimo i da podmladimo kadar i poboljšamo kadrovsku strukturu."

Za rešavanje problema manjka zaposlenih, predstavnici ustanova kulture u Pirotu, obratili su se i resornom ministrarstvu.

"Mi ćemo nastojati da gde god smo u prilici pomognemo da te stvari idu u dobrom pravcu. Insistiraćemo da dobiju dozvolu za zapošljavanje", tvrdi Vladan Vukosavljević, ministar kulture i informisanja.

Gradskoj upravi u Pirotu, javnim ustanovama i preduzećima nedostaje četrdesetak radnika. Iako svakog petog u mesecu o tome izveštavaju Vladu Srbije, do sada su dobili dozvolu da zaposle samo njih petoro.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом