Tesla i u Srbiji?
Zelene tehnologije primenu imaju i u oblasti saobaćaja, a električni automobili sve su popularniji. Sada ih, prema nekim procenama, ima više od dva miliona. Dokle je Srbija stigla i šta još treba da se uradi da bi i na našim ulicama bilo više ekoloških vozila?
Američki "Tesla" u srpskom Detroitu. Najpoznatiji električni automobil, nazvan po našem naučniku, u svetu je realnost - za nas, budućnost koja tek počinje. Svetski trend zamene klasičnih vozila električnim uveliko su prihvatili naši susedi.
Neven Duić, profesor zagrebačkog Sveučilišta došao je iz Zagreba takvim automobilom:
"Došli smo do Kragujevca za 0 dinara, jer je struja po putu svagde besplatna, zahvaljujući Putevima Srbije, koji su instalirali punjače na granici, u Bubanj potoku."
Pored ekonomskog efekta - nemerljive ekološke koristi. Zaštita životne sredine i smanjenje emisije štetnih gasova imperativ su Evropske unije, koja traži da auto-inudstrija zagađenje ugljen-dioksidom smanji za trećinu. Ograničenje je cena: automobil košta oko 30.000 evra, pa se u svetu subvencioniše njihova kupovina.
"Bez pomoći države nema razvoja, ni primene električnih vozila", ističe prof. Dragan Taranović, sa Fakulteta inženjerskih nauka u Kragujevcu. "Potrebno je dati neke beneficije, podsticaje za njihovo uvođenje."
Strategijom razvoja energetike u Srbiji do 2030. godine, predviđeno je da se se obnovljivi resursi koriste u proizvodnji električne energije i saobraćaju. Elektroautomobili koriste struju iz obnovljivih izvora.
"Naš elektrosistem je takav da mi otprilike oko 2/3 struje dobijamo iz neobnovljivih izvora, odnosno iz uglja, a trećinu iz obnovljivih izvora", naglašava prof. Dušan Gordić, Fakultet inženjerskih nauka u Kragujevcu, "upotreba ovakvih automobila ne bi bila potpuno ekološki opravdana kod nas."
I to se menja. Država dosta ulaže u proizvodnju struje iz obnovljivih izvora energije, postavljaju se punjači za električna i hibridna vozila. U Beogradu ih ih je oko sto pedeset. Nova tehnologija, ocenjuju stručnjaci, za desetak godina postaće realnost i na našim putevima.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар