Rekonstrukcija tajnog grada Karađorđevića u Malom Zvorniku

Podzemni grad Karađorđevića u Malom Zvorniku dugo je bio zatvoren za javnost, a otkako je 2011. godine otvoren za turiste, posetilo ga je više od 20 hiljada ljudi. Za potpunu rekonstrukciju tajnog grada, iz koga je posle rata odneto gotovo sve, potrebno je mnogo novca, a deo sredstava obezbediće Ministarstvo turizma.

Zidan u tajnosti i sa namerom da bude ratno komandno mesto kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, podzemni grad je godinama čekao na rekonstrukciju.

"Ovo je jedan od najznačajnijih objekata na teritoriji Opštine Mali Zvornik samim tim što je ovo jedini objekat takve vrste koju je kraljevska porodica Karađorđević radila na teritoriji bivše Kraljevine Jugoslavije, kaže Vojislav Stamenković iz kabineta predsednika Opštine.

Tajni grad smešten je u brdu u blizini pešačkog mosta koji spaja dve obale Drine. Gradili su ga zatvorenici koji su dovođeni noću, sa povezom preko očiju, kako ne bi mogli da zapamte lokaciju.

Podzemni grad prostire se na oko pet hiljada kvadratnih metara, u kojima je smešteno oko hiljadu i po metara hodnika i oko 70 prostorija koje su trebale da prime između tri i pet hiljada ljudi. Kamena devojka korišćena je samo jednom. U njoj je svoje poslednje dane u Srbiji proveo kralj Petar Prvi Karađorđević pre odlaska u izbeglištvo.

Opština Mali Zvornik je tek 2013. godine uspela da Kameni grad prenese u svoje vlasništvo. Sa skromnim budžetom uradili su osvetljenje, a narednom periodu uradiće i projekat za rekonstrukciju koju će finansirati Ministarstvo turizma. Za početak biće urađena hidroizolacija i obnovljena prostorija u kojoj je održana poslednja sednica Vlade pre odlaska kralja u izgnanstvo.

"Mi ćemo ove godine početi sa ozbiljnom rekonstrukcijom tajanstvenog grada Karađorđevića i nadam se da će prvi turisti ozbiljnije moći da uđu i vide ovaj objekat, upoznaju se sa istorijskim detaljima već tokom ove godine", rekao je Rasim Ljaljić, ministar trgovine, turizma i telekomunikacija.

U rekonstrukciju Podzemnog grada Malozvorničani polažu velike nade. Ideja je da "Kamena devojka" bude ne samo turistički brend Malog Zvornika, već i cele Srbije.




Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом