Umetnička kolonija "Mileševa" u Prijepolju
U prijepoljskoj umetničkoj koloniji "Mileševa", kao i prethodnih godina, uz umetnike iz Srbije i inostranstva, stvaraju studenti vajarstva sa beogradskog Fakulteta primenjenih umetnosti. U razmeni stvaralačke energije, na dobiti su i umetnici i grad, koji uvećava svoju zbirku vrednih dela.
Podstaknuti lepotama prirode Polimlja, njegove kulture, tradicije i duhovnosti, umetnici iz Srbije i inostranstva stvaraju dela koja predstavljaju spoj ličnih utisaka i raznovrsnih umetničkih formi.Različiti poreklom, načinom i medijima izražavanja, slažu se u oceni inspirativne posebnosti Polimlja.
"Čuo sam da je ova likovna kolonija najstarija u Srbiji. Zato sam i došao. Veoma je kvalitetna i poznata, jer ima dobre umetnike", kaže Svilen Stefanov, umetnik iz Bugarske.
"Obilazeći ovde prirodu,našao sam, stvarno, mnogo zanimljivosti, i mislim da će se to dobro uklopiti u moj rad, zato što moj rad i nastaje u prirodi, to je stalno neki proces traganja", kaže Milorad Panić, umetnik iz Srbije.
Do sada je na koloniji učestvovalo nekoliko stotina umetnika, a u ovom, 44.sazivu, grad na Limu ugostio je i stvaraoce iz Rumunije, Bugarske i Kanade. Njihovi radovi, kao i skulpture u drvetu koje rade studenti vajarstva iz Beograda, ostaće u Domu kulture.
"Umetnici dolaze dva puta, znači, prve godine su učesnici kolonije, posete gradu i svim ostalim kulturno istorijskim spomenicima, drugi put dolaze zbog izložbe. Zanimljivo je to što svi umetnici rado dolaze i drugi put", kaže Goran Čpajak, umetnički direktor Kolonije.
"Imamo stvarno vredna dela, vredan legat, naravno, nemam procenu vrednosti, ali je za mene vrednost i broj umetničkih dela i godine koje su iza nas", kaže Radoslav Korugić, direktor Doma kulture Prijepolje.
Umetnička kolonija "Mileševa" važna je kako je za umetnike, tako i za grad multikulturalosti, kakav je Prijepolje. Razmena iskustava, različite umetničke koncepcije i stvaralačka energija rezultiraju delima koja nose nova vidjenja grada i okoline, nove transformacije stvarnosti u sliku.
rts.uzice@rts.rs
+381 31 513 552
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар