петак, 28.07.2017, 11:44 -> 16:53
štampajOsobe sa Daunovim sindromom sve teže do pomoći
Na evidenciji niškog Udruženja za pomoć osobama sa Daunovim sindromom su 103 člana, ali se procenjuje da ih je u Nišavskom okrugu tri puta više. Oni ne mogu samostalno da žive, a sve teže ostvaruju i pravo na tuđu negu i pomoć.
Za majku Danijelu sa Daunovim sindromom i velikim oštećenjem sluha, o kojoj se brine zajedno sa ocem, Milica je očekivala da će ostvariti pravo na tuđu negu i pomoć i naknadu za telesno oštećenje. Ali je njen zahtev i po drugi put odbijen.
"Osobe sa Daunovim sindromom ne mogu samostalno da obavljaju delatnosti, ne mogu bez podrške drugog da se kreću, a navodi se i veliko oštećenje sluha", navodi Milica Trandafilović. "Dobili smo negativan odgovor od komisije, imam pravo na žalbu i žalliću se."
U niškom Udruženju za pomoć osobama sa Daunovim sindromom kažu da tek 3 do 5 odsto članova Udruženja ostvaruje pravo na prvu kategoriju tuđe nege i pomoći, sedamdesetak procenata dobija manje, a trideset odsto ne dobija nikakvu pomoć.
To zavisi od procene lekarske komisije, objašnjava Lelica Bogdanović iz Udruženja za pomoć osobama sa Daunovim sindromom Niš:
"Ne postoji zakon po kome moraju da daju deci prvu kategoriju tuđe nege i pomoći, a po sudu roditelja, biološke porodice, trebalo bi svako dete po rođenju da dobije prvu kategoriju tuđe nege i pomoći."
Trandafilovići iz Supovca kod Niša boriće se da ostvare ovo pravo, jer ni Milica ni njen otac nemaju stalno zaposlenje, a sa zatvaranjem štamparije "Vuk Karadžić" koja je zapošljavala osobe sa invaliditetom, bez zaposlenja je ostala i majka Danijela.
"Značilo bi nam mnogo, jer jedini izvor prihoda je sada njena invalidska penzija koju je dobila aprila ove godine, a do tada nije", kaže Milica Trandafilović. "Od toga živimo sve troje, i otac i majka, i maksimalno se trudimo oko nje i zalažemo."
U niškim invalidskim udruženjima kažu da, sem tuđe nege i pomoći, koja iznosi maksimalno 27 hiljada dinara, teško se ostvarujeu i druga prava, poput besplatnog prevoza za pratioce osoba sa invaliditetom.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар