Socijalna inkluzija dece i mladih sa problemima u ponašanju

Prema podacima Centra za socijalni rad, u Vranju je u porastu broj dece i mladih sa problemima u ponašanju. Sve više je i devojčica koje se agresivno ponašaju. U gradu već godinu dana radi Dnevni boravak gde se takva deca psihološki osnažuju, resocijalizuju.

Problemi nastaju u porodici, deca usvajaju obrasce ponašanja, slede primere roditelja. Ako su roditelji nasilni i deca postaju agresivna. Na agresiju utiču i drugi faktori, poput nezaposlenosti.

"Devojčice koje rastu u takvoj porodici gde otac maltretira majku, njima je to prihvatljivo pa u partnerima traže naslednika, odnosno model svog oca", kaže Aleksandra Kitanović, specijalni pedagog u Dnevnom boravku.

Da prevaziđu probleme, osnaže se i resocijalizuju deci sa problemima u ponašanju pomažu stručnjaci u Dnevnom boravku. Tu su za njih organizovane kreativne radionice, savetovanja, igre.

"Ja bih voleo da ovaj Dnevni boravak radi stalno, uvek i zauvek i da se nikada ne ukine", kaže maloletnik iz Dnevnog boravka.

"Imamo veliki broj dece, to su zdrave snage koje služe kao model drugoj deci i promovišu zdrave stilove života", kaže Milena Dimitrijević Tomić, koordinatorka Dnevnog boravka.

Za godinu dana, od kako postoji Dnevni boravak za decu i mlade sa problemima u ponašanju, prošlo je 113 dece i mladih od deset do 18 godina.

"Već u prvom i drugom razredu osnovne škole imamo decu koja se javljaju sa agresivnim ponašanjem, dakle u tom periodu, a i u predškolskom uzrastu, u vrtiću neka deca ispoljavaju vršnjačko nasilje", kaže Goran Stanojević, specijalni pedagog u Razvojnom savetovalištu u Domu zdravlja.

Stručnjaci upozoravaju da sve više dece u mlađem uzrastu uzima prihoaktivne supstance, koje kupuje od svojih vršnjaka.

rts.vranje@rts.rs
+381 17 424 945

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом