U "Merkuru" sve više pacijenata iz inostranstva

Od 2008. godine i osnivanja Nacionalnog edukacionog centra, Specijalna bolnica "Merkur" u Vrnjačkoj Banji u vrhu je naših ustanova za lečenje dijabetesa. Do danas je u toj bolnici lečeno više od 55.000 pacijenata, uglavnom preko Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja.

Izeta Ahmetović iz Odžaka kod Doboja u BiH u Merkur dolazi redovno, od 1980. godine i, kako zadovoljno kaže, napravila je pravi potez što je brigu o svom zdravlju poverila lekarima i ostalom medicinskom osoblju u Specijalnoj bolnici u Vrnjačkoj Banji.

Zadovoljna je medicinskim tretmanom, hranom, uslovima boravka u Banji i bolnici. Samo reči hvale ima i Dargana Golubović iz Ćuprije, kao i drugi pacijenti iz mnogih mesta u Srbiji, Republici Srpskoj i drugim zemljema.

"U ‘Merkur’ naši pacijenti dolaze po dva osnova, preko RFZO-a. Onima na insulinu mogu o trošku Republičkog zavoda da dodju svake četvrte godine po deset dana. Pacijenti, tzv. komercijalni mogu da se leče u načoj ustanovi i da prilikom lečenja koriste kompletan program", kaže dr Danijela Karamarković, subspecijalista ishrane.

Specijalisti-endokrinolozi u Merkuru potenciraju značaj ranog otkrivanja šećerne bolesti, prevenciju i edukaciju.

"Tip 1 dijabetesa možemo brzo da prepoznamo. To je oblik bolesti koji se javlja kod mladih i manifestuje se gubitkom telesne težine, pojačanom žeđu, učestalim mokrenjem koje je često  praćeno nekom infekcijom i taj oblik se leči isključivo insulinskom terapijom. Kod Tipa 2 bolesti početak je često neprepoznatljiv, jer su siptomi blaži i otuda potreba česte kontrole glikemije u krvi. Kod lečenja pored lekova u današnje vreme veliki se akcenat stavlja na uvođenje insulinske terapije", kaže dr Marijana Babić Prvulović endokrinolog.

Pored odgovarajuće terapije, edukacije, fizičke aktivnosti i ishrani se u Merkuru posvećuje izuzetna pažnja i jelovnik je pod stalnom kontrolom nutricionista i drugih stručnjaka specijalista.

Po rečima dr Danijele Karamarković u kuhinji i restoranu sve se prati, od prvog tanjira za doručak pa do kraja dana.

Uvođenje najsavremenijih metoda i dostignuća u lečenju i poboljšanja usluga u svim procesima i nivoima rada je stalna briga zaposlenih od koji je oko 150 lekara i drugog medicinskog osoblja. Iz tih razloga u Merkuru je sve više stranih pacijenata i gostiju.

rts.kraljevo@rts.rs
+381 36 333 465

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом