Izložba slika ruskih emigranata

U sali Doma kulture u Senti otvorena je izložba umetničkih ostvarenja slikara ruskih emigranata Vladimira Zelinskog i Evgenija Prudkova. Slike Zelinskog pozajmljene su od Narodnog muzeja u Kikindi, dok su dela Prudkova ustupljena iz privatne zbirke njegovog sina i unuka koji žive u Senti.

Po izbijanju oktobarske revolucije armija ljudi iz Rusije, i to uglavnom visoko obrazovanih, dolazi u Srbiju. Među njima bili su Zelinski, koji se nastanio u Ruskom Selu i Prudkov, koji je novi dom našao u Senti.

Slikarski opus Vladimira Zelinskog tematski se kreće od religioznih  tema, pejzaža, mrtve prirode do istorijskih tema.

Poznanstvo sa Urošem Predićem dobrim delom opredelilo je njegov umetnički put. Za razliku od Zelinskog Prudkov ima širi dijapazon, smatra akademski slikar Radomir Brkušanin.

"Slike mrtve prirode nisu mu toliko zastupljene na ovoj izložbi, ali minijature,  pripremne skice za nadgrobne spomenike i drugi radovi koje sam video u kolekciji njegovog sina, govore da je reč o velikom umetniku", procenjuje Brkušanin.

"Zelinski, Prudkov i drugi ruski umetnici doneli su sa sobom duh ruske kulture  i ta multietničnost je stvorila pogodno tlo za brži i plodonosniji razvoj same umetnosti kod nas. Uticaj ruske emigracije na kulturu u Senti je nemerljiv", ističe istoričar Petar Terzić, zato što je projekat primanja ruskih emigranata vodio sam regent Aleksandar Karađorđević.

"To znači da ako je Rus bio profesor, lekar ili slikar, taj posao je obavljao i u Srbiji. Na taj način su kod nas  mogli maksimalno da ispolje ono što su iz otadžbine doneli", dodaje Terzić.

Na izložbi su prikazane i knjige  ruskih izbeglica iz senćanske biblioteke u kojoj je, zahvaljujući predanosti bibliotekarke Vere Tomin, evidentirano 278 naslova.

rts.kikinda@rts.rs
                                                                 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом