среда, 07.09.2016, 13:53 -> 16:03
Žena u rudniku Soko u Čitluku
Po zakonu, ženama nije dozvoljeno da rade u jamama rudnika puno radno vreme, ali ima onih koje, zbog prirode posla, povremeno silaze u rudarska okna. Mili Jogrić, rudarskoj tehničarki u Rudniku Soko u Čitluku kod Sokobanje, radno mesto je u dispečerskom centru, ali u obavezi je da dva puta mesečno, sa još četiri koleginice, silazi u jamu.
O životima onih čija su radna mesta 520 metara ispod površine zemlje i 120 metara ispod nivoa mora, u najopaosnijoj jami u Srbiji, Mila brine svakodnevno. A njih je u svakoj smeni, u sokobanjskom rudniku mrkog uglja, sedamdeset petorica.
Odrasla u rudarskoj porodici uz dedu i oca rudara, Mila je rudnik zavolela kao dete, zato kaže i razume težak rudarski posao, pa i ne zamera na raznim, po nekad i šaljivim pitanjima koja stižu iz unutršanjosti zemlje i kada je najumornija.
A bilo je, kaže Mila, do sada i lepih i ružnih trenutaka. Njen glas širi se iz ovog dispečerskog centra 20 godina jamskim hodnicima, kada javlja lepe stvari poput one da je neko od rudara u vreme smene, postao otac ili deda.
I ponovo bi, izabrala, kaže, ovaj posao. Težak i odgovoran, a istovremeno i zanimljiv. Veruje da će ga raditi do penzije, jer u rudniku Soko posla ima i za nove generacije. Procenjene rezerve kvalitetnog mrkog uglja ovde su 52 miliona tona što je dovoljno za rudarenje narednih 100 godina.
rts.nis@rts.rs
+381 18 236 588
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар