Zbirka ptica kikindskog muzeja

Ornitološka zbirka Prirodnjačkog odeljenja Narodnog muzeja iz Kikinde jedna je od najbogatijih i najraznovrsnijih u Vojvodini. Inicijalni fond ove zbirke delo je lovca i preparatora Stevana Dimitrijevića iz Novog Kneževca.

Ornitološka zbirka, osnovana 1956. godine, sadrži 265 dermopreparata 127 vrsta ptica. Rasporedom po grupama, posetiocima se ukazuje na sistematiku i taksonomiju, ali i na
zoogeografsku i ekološku pripadnost ptica.

Najstariji eksponat je dugonogi prudnik iz 1929. godine. Kustoskinja Ljubica Vojvodić
ističe da je u kolekciji i velika droplja, čije je jedino stanište u okolini Kikinde, u Specijalnom rezervatu prirode "Pašnjaci velike droplje":

"Tu je i mala utina - sova, po kojoj je Kikinda nadaleko poznata kao najveće svetsko zimovalište ovih simpatičnih ptica. Imamo i stepskog ili malog ždrala, što je jedini preparirani primerak u zemlji."

Tu je i nekoliko vrsta orlova i jedan primerak beloglavog supa. Vojvodić ističe da pored ptica grabljivica poseduju i mnogo zaštićenih ptica pevačica, kao što su barske ptice i ptice močvarice.

Prirodnjačka zbirka Narodnog muzeja u Kikindi pored ornitološke sadrži gimnazijsku zbirku koja obuhvata herbarijume, insektarijume i zbirku reprezentativnih ruda i minerala.

rts.kikinda@rts.rs

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом