четвртак, 04.02.2016, 14:40 -> 15:29
Kuća Katića prepuštena zubu vremena
Kuća Stevana Katića u Trsteniku, imućnog i uglednog trgovca, poslanika Svetoandrejske Skupštine, koja je na vlast vratila kneza Miloša Obrenovića, zaštićena je kao spomenik kulture od velikog značaja. Podignuta je u drugoj polovini devetnaestog veka. Na žalost ovo kulurno dobro prepušteno je zubu vremena.
Kako je u devetnaestom veku izgledao centar male varoši na Moravi, svedoče tri građevine. Crkva Svete trojice, stara škola i Kuća Stevana Katića. Ovo zdanje se u svim udžbenicima arhitektonskih fakulteta svrstava u jedno od najoriginalnijih primera graditeljskog nasleđa.
"Sve gradske kuće iz tog perioda imaju asimetričnu fasadu. Kod ove je to izbegnuto. Znači ona ima simetričnu fasadu i po tome je jedinstvena na Balkanu", kaže mr Vasilije Petrović, arhitekta.
Dok je 90 tih godina, kućom gazdovao Janko Katić, potomak porodice, čija je životna priča ovekovečena u "Korenima" Dobrice Ćosića, bila je stecište kulturnog života. Jedno vreme i kafana. Od tada je promenila dva vlasnika, ali i izgled. Nešto pokućstva i enterijera iz oronulog objekta, spaseno je i pohranjeno u Trsteničkom muzeju.
"Muzej u Trsteniku poseduje eksponate iz različitih gradskih porodica kojima bismo mogli da opremimo čitavu kuću Katića i da napravimo pravi Gradski muzej", kaže Jelena Vukčević, upravnica Trsteničkog muzeja.
Sudbina ove znamenitosti podstakla je Živadina Mitrovića, trsteničanina, da se obrati nadležnima - Ministarstvu kulture i Zavodu za zaštitu spomenika u Kraljevu. Bez rezultata.
"Mislim da bi Zavod u Kraljevu i ne samo on već svaki Zavod, morao svakih šest meseci da obilazi spomenike koji su pod zaštitom države, naročito ove spomenike koji su zaštićeni 1947. godine", kaže Živadin Mitrović, istoričar umetnosti.
U Kraljevačkom Zavodu su pre šest godina izdali dozvolu za preparcelizaciju radi izgradnje stambeno poslovnog kompleksa, uz obavezu da kozervira postojeći objekat.
"U slučaju Katića kuće, možda su malo zakazale nadležne opštinske inspekcije koje nas nisu obavestile u kakvom je stanju sama kuća i koliko je ona oštećena", kaže Katarina Grujović, etnolog Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kraljevo.
"Kako se objekat nalazi na privatnoj parceli, pomeren od gradskih ulica, apsolutna je nadležnost samog vlasnika da se stara o njemu", kaže Aleksandar Stanković, građevinski inspektor.
Da vlasnik koji živi u inostranstvu, namerava da gradi, potvrđuje poziv investitorima, iako računi još uvek stižu na Janka Katića. Dok se opština ne dogovori sa vlasnikom, a država ne nađe staraoca kulturnog dobra što je i dužna po zakonu, ovaj biser arhitekture propada, a sa njime i naše dragoceno nasleđe.
rts.krusevac@rts.rs
+381 37 438 707
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар