Читај ми!

Хуманитарци из Новог Пазара у пуном залету

Међународни дан социјалне правде обележава се сваке године 20. фебруара, са циљем да се скрене пажња на важност борбе за праведније друштво, које ће омогућити једнакост свим људима, без обзира на социјалну позицију или порекло. У Србији, као и у већини других земаља у развоју, социјална правда и даље представља велики изазов, а међу онима који најчешће трпе су деца. У Новом Пазару постоји 40 хуманитарних удружења која покушавају да помогну угроженима и смање социјални јаз у друштву. Повезују оне које имају и оне који немају.

Сеад Бихорац, из хуманитарног удружења Ухуд, на почетку ове зиме започео је изградњу станова за самохране мајке. У међувремену је сакупио средства за још један објекат. Од добрих људи добио је додатних 6 ари плаца. Сталне акције су им „ Гладних не сме бити и донирај Ифтар", јер ближи се месец поста, Рамазан.

Сеад Бихорац, из ХУ „Ухуд", каже: "То не би смели да дозволимо ни муслимани ни немуслимани. Јер наређено је свима да смо ту једни за друге. Макар за то основно, да човек није гладан. Јер глад је тешка. А народа гледног има нажалост доста, а ми смо ту, кажем ми, овај град цио кад скочи, да олакшамо, да помогнемо, да има што мање гладних."

Пример сарадње на релацији Институције-хуманитарна удружења је одлука градске управе да финансира рад и пружи неопходну сарадњу за потребе Дневног боравка за младе, које је изградило муслиманско хуманитарно друшво Мерхамет. Председник друштва, Исмет Суљевић, каже да су у протеклих 35 година формирали чак 16 одбора у две државе, који су директно помагали избеглицама и свим социјлано угроженим групама. Проблема је био, најчешће у финансирању рада народних кухиња.

Цх Исмет Суљевић, из МХД „Мерхамет", објашњава: "Мерхамет је, иначе, сервис између оних који имају и оних који немају. Тако да ми са својим волонтерима и активистима идемо по граду. Могу да се пријаве, и видимо кад је породица транутно, или дуготрајно у тешкој материјалној ситуацији, и онда прискачемо у помоћ кроз разне видове помоћи."

Често, само присуство волонтера и разговор буду довољни.

Мирза Аличковић, из ХУ „Светионик", додаје: "У већини случајева ти људи, који су стварно социјално угрожени, немају скоро никаквих примања или живе по неким селима, њима то буде додатно помоћ. Оно, буде им драже да неко седи и попије кафу са њима него да уопште добију ту хуманитарну помоћ. А оскудни су."

Циљ свих хуманитарних удружења јесте смањивање јаза између рањивих група и заједнице уопште. Kао најчешћи проблем унапређења социјалне правде, стоји бирократија.

Мирза Аличковић, из ХУ „Светионик", наводи: "Неопходно је дефинитивно успоставит сарадњу јер некако имамо овај неформални сектор који самостално делује и паралелно од центра за социјални рад, министарство и слично, који исто, такође делују, и онда имамо два сектора који раде за исти циљ а сарађују заједно."

Ајша Баховић Латифовић, из МХД „Мерхамет", каже: "Од тог принципа, који је кључни принцип неке социјалне правде, па све до данас када се раде развојни пројекти за рањиве групе, дефинитивно јаз постоји чим и рад постоји. Тако да, мислим да свако удружење које је социјалног, хуманитарног карактера даје свој пуни допринос на том путу да се тај јаз смањи, али да су системска решења потребна, сигурно да јесу.

Основа је тежња хуманом друштву по мери свих људи уз поштовање солидарности и одговорности зарад бољег живота свих грађана.

 

петак, 21. фебруар 2025.
4° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса