четвртак, 20.02.2025, 14:37 -> 15:22
Извор: РТС
Аутор: Радован Јовановић
Годишњица од несреће у Параћину окупила станаре оштећене зграде
На данашњи дан прошле године, у експлозији плина у зради у Параћину, погинула је тридесетседмогодишња Ана Стојановић. Зграда је демолирана и небезбедна, а станари још чекају да почне реконструкција, и на разним странама траже помоћ. Већина није у позицији да санира структурна оштећења.
Испред улаза у зграду, у улици Мајора Гавриловића 9 у Параћину, станари су се јутрос окупили како би запалили свеће и одали пошту трагично страдалој комшиници и пријатељици Ани. Разорна експлозија плина узела је један млади живот, али и заувек променила животе 21 породице.
Мирјана Стојановић, мајка страдале Ане, каже: "Ово све што живи овде је испод сваког минималца тако да они немају могућности да среде било шта."
Експлозија плина потпуно је демолирала зграду. Урушене су међуспратне плоче и зидови у становима, покидана арматура и инсталације. На вертикали где се експлозија догодила не живи нико, али су се други станари, прихватајући ризик, вратили у станове.
Радмила Антић, станарка, објашњава: "Ја сам са оне стране. Ми смо на нашу одговорност ушли у станове. Други су сви приватно. Немају новца. Муче се да би платили станове, да станују приватно."
Пројекат реконструкције је урађен и ту се стало. Пошто је реч углавном о пензионерима или већ задуженим породицама, прикупити 160 хиљада евра, колико би све коштало, за њих је, кажу, немогућа мисија.
Љиљана Рашковић, станарка, додаје: "Kружи та прича - станови су приватни, приватно власништво. Јесу. Ја не бежим од тога, али ради се о томе да ви ако имате кућу, па вам комшија уради нешто, ви ћете после тога да тужите, али ми имамо емпатију према тој покојној девојци Ани, према њеним родитељима, шта ти људи могу, погледајте и сами, од чега?"
Трачак наде и вера да солидарност ипак постоји појавили су се ових дана. Председник општине Параћин, Владимир Милићевић, организовао је донаторско вече и окупио локалне привреднике који су спремни да помогну. Међу првима јавила се Цементара у Поповцу која је вољна да донира потребне количине цемента за обнову зграде.
Синиша Маухар, генерални директор „Моравацем", објашњава: "Ми смо већ рекли да је прва донација неких 20 тона цемента одмах када пројекат реконструкције постане актуелан, на располагању смо уколико буде требало више, уколико буде потребна помоћ у неким другим грађевинским материјалима ту смо. Дакле, циљ је да се да се зграда обнови и да ти људи могу да се врате у своје домове. Помоћи ћемо."
Спремност цементаре и других фирми као и грађана Параћина да помогну, враћа станарима веру у људску солидарност. Станари се надају да ће радови почети са првим топлијим данима и да ће њиховим мукама коначно доћи крај.
Коментари