Читај ми!

Dragi gospodine, volim i serije i sport – jesam li žena po vašem standardu

Zašto žene otimaju daljinski upravljač muškarcima baš u trenutku kada se emituje neki istorijski sportski prenos, samo da bi gledale stotu epizodu beskrajne turske drame? I kako to da, dragi gospodine, moraju početi da primenjuju nova pravila igre – da sport nije samo vaša sapunica?

Kolega Filip Rodić u tekstu pod nazivom Dame, izvine, sport je muška TV serija, a evo i zašto u maniru duhovitog komšije iz bloka, ženama objašnjava da je sport zapravo muška televizijska serija. Poredi, tako, likove iz fudbalskih klubova sa Floresitom i Dolores, trenerska saopštenja sa paklenim planovima u kancelarijama, a finale Lige šampiona sa 127. epizodom turske drame. Zvuči simpatično, ali samo na prvi pogled.

Istina je, žena sam i obožavam dobre serijske drame, ali evo malog iznenađenja – ništa mi nije važnije nego da gledam neizvestan meč kada Novak Đoković osvoji zlato na Olimpijskim igrama ili osećaj kada Nikola Jokić ležerno, bez žurbe i sa stilom uzme tripl-dabl za Denver nagetse.

Je l' sam onda kolegi manje žena, a više muško ili je po sredi nešto drugo i šta ako je drugom muškarcu važnija serija od još jedne utakmice.

Gledala sam i "Netfliksovu" seriju Court of Gold koja je posvećena košarkaškoj utakmici Srbije protiv SAD na Olimpijskim igrama – legendarnoj, napetoj, bolnoj i ponosnoj. I ne, nije mi smetalo što nije reč o ženskoj ekipi, zato što je strast za igrom univerzalna, a ne rezervisana po polu.

A zamislite da mi je jednog dana zanimljivije da pogledam političku debatu nego utakmicu, u koji pol onda spadam.

Izraz "lepša polovina", takođe, deluje kao još jedan od onih zapakovanih komplimenata koji nas stavljaju tamo gde nam je mesto, poput ukrasa, dok se "ozbiljne" stvari dešavaju što dalje od žena. Lepša u odnosu na koga i polovina – čega?

Kad želimo jednaku poziciju u debati o sportu, kažu nam da "ne znamo šta je ofsajd", ali upravo u tom "grmu leži zec". Ne u tome što se žene ne razumeju u sport, već zato što muškarci često ne razumeju šta znači stereotip.

Iza ovako "bezazlenih" komentara često stoji upravo ono što je dovelo do toga da žene budu u poziciji da za svoja interesovanja moraju da se pravdaju, da se "previše" ne sređuju kako bi ih na poslovima shvatili ozbiljno ili da se snebivaju u raspravama sa kolegama, kako njihov ego ne bi bio povređen. Pa bi usledio još i onaj komentar "u onim je danima".

Ne postoji "muška" i "ženska" emocija, već ljudi koji vole dobre priče, koje se dešavaju i u ligama, parlamentima, filmovima i serijama.

Tako da – sledeći put kad pričamo o daljinskom upravljaču, hajde da ne počinjemo rečenicom "drage dame" i da ne krećemo od pretpostavke da je pol sudbina.

понедељак, 28. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом