Politika proširenja EU kao ključ za stabilizaciju regiona
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos, kako je sama rekla, sanja da ceo Zapadni Balkan bude integrisan u Uniju i da granice i bilateralni sukobi nestanu, i sve to do 2029. Jedan od najvećih izazova je skepticizam nekih država članica prema daljem proširenju. Skepticizam po raznim pitanjima narasta od kada je u Belu kuću ponovo ušao Donald Tramp.
Iz Davosa Marta Kos zemljama Zapadnog Balkana šalje, čini se, nikad jasniju poruku - Evropska unija pomno prati šta se dešava u zemljama koje su kandidati za članstvo, a one su u obavezi da ispune uslove i to po principu, kako kaže, uzmi ili ostavi.
"One imaju pravo da u odnosu na zemlje kandidate i njihov napredak procenjuju kroz njihove bilateralne odnose koje imaju sa tim zemljama. Zbog toga mi često čujemo da je jedan od najvažnijih zahteva na kome insistiraju, pre svega zemlje istočne Evrope, uvođenje sankcija Rusiji i uopšte smanjenje ruskog uticaja u Srbiji. Sada sa ovim aranžmanom koji se tiče NIS-a će se promeniti", kaže Bojana Selaković iz Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji.
Važne odluke u narednih mesec dana
U narednih mesec dana na agendi u Briselu, važne odluke o proširenju Unije. Očekuje se da među njima bude i odluka da Srbija otvori Klaster 3, za koji je četiri puta u izveštaju konstatovano da je spremna.
"Sve ono što Srbija radi u svakom trenutku je pod lupom i ne možemo da se zadovoljimo nečim što smo uradili u nekom periodu u prošlosti, a onda menjamo svoje ponašanje i očekujemo da će naše zasluge biti vrednovane. Tako da ovo je proces koji je zahtevan, intenzivan i svakog dana u svim aspektima koji su od značaja", ističe Selakovićeva.
Možda na iznenađenje svih, Evropa nije igrala veliku ulogu u prvim satima Trampovog drugog mandata. To je potvrđeno i u Evropskom parlamentu.
Bićemo pragmatični, ali ćemo uvek ostati pri svojim načelima, poruka je koja stiže iz Evropske komisije.
"Meni se čini da će Tramp nastaviti da insistira na politici proširenja, da će se Sjedinjene američke države pokušati da rade na pronaženju jedinstvenog glasa sa Evropskom unijom, da SAD prepoznaje, bilo da je Tramp ili Bajden, da je politika proširenja najsnažniji alat za stabilizaciju regiona, za umanjivanje i izbacivanje celokupnog ruskog uticaja iz regiona", kaže Strahinja Subotić iz Centra za evropske studije.
Đorđa Meloni dolazi u Srbiju
Od lidera EU, u Vašington je otputovala samo premijerka Italije. Đorđa Meloni, najavljeno je, dolazi i u Srbiju za desetak dana.
"To je velika stvar. Imajući u vidu da najuticajnija osoba u Evropi, kako je proglasio Politiko, glavni list iz Brisela, dolazi u Srbiju. To je osoba koja ima značajan politički kapital, pokazalo se da je, uprkos desničarenju zašto su je optuživali, snažna osoba koja podržava Evropski projekat i to je značajno za nas, jer je Italija podržavala i podržavaće Evropski put Srbije", kaže Strahinja Subotić.
U međuvremenu, Evropska unija pozdravlja odluku, između ostalog i Srbije, koja se uskladila sa odlukom Saveta Unije o restriktivnim merama protiv onih koji podržavaju nasilne akcije Hamasa i palestinskog Islamskog džihada, kao i onih koji su u vezi sa restriktivnim merama zbog situacije u Venecueli.
Коментари