Skupština završila današnju raspravu; Nestorović: Brojne potencijalne opasnosti u dolini Jadra; Đedović Handanović: Zabrana suprotna strateškim interesima
Narodni poslanici završili su rad za danas, a nastavak sednice o rudarenju litijuma zakazan je za sutra u 10 časova. Pred poslanicima je jedna tačka dnevnog reda – Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, koji je podnelo 86 narodnih poslanika. Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović rekla je, obrazlažući predlog zakona, da bez litijuma neće ništa stati i da neće biti apokalipse i nemaštine, kao i da, ukoliko bude iskopavanja litijuma, nećemo biti okićeni zlatom.
Посланици завршили данашњу расправу
Народни посланици завршили су рад за данас, а наставак седнице о рударењу литијума заказан је за сутра у 10 часова.
Несторовић и Ђедовић Хандановић – да ли “Рио Тинто“ већ рудари литијум у свету
Посланица Еколошког устанка и предлагач закона Данијела Несторовић рекла је да је апсолутна неистина да компанија Рио Тинто већ ископава литијум било где у свету.
Министарка Дубравка Ђедовић Хандановић одговорила је да је у Аргентини у току пробна производња литијума, а да пуна треба да се достигне у децембру ове године.
“Истражне бушотине постоје и пробна производња већ постоји. Тако да нисам рекла апсолутно ништо што није тачно“, истакла је министарка.
Полемика Миливојевића и Брнабић: Ko je Рио Тинту дао дозволу
Посланик Демократске странке Срђан Миливојевић рекао је да је 1998. године у Србију дошла ћерка фирма “Рио Тинта“, и да је добила експерименталну и пробну дозволу да истражује на територији Јадра.
Подсетио је да су тада у Влади били Томислав Николић, Јоргованка Табаковић и Александар Вучић.
Председница парламента Ана Брнабић је одговорила да не зна шта је било 1998. године, да су те истражне дозволе биле “ни по јада“, већ да је проблем у измени Закона о рударству из 2006. године, коју је предложила влада Војислава Коштунице.
"Ви сте обезбедили да они једини могу да аплицирају за експлоатациона права. То сте ви обезбедили", рекла је Брнабић.
Ђедовић Хандановић: Забрана би имала негативне последице и за економију и за позиционирање Србије у свету
У наставку седнице министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић је рекла да је предлог Закона лоше написан, има много нетачних и погрешних информација, и да су ту смо да укажу на све што је нетачно изнесено у предлогу закона.
"Имали смо прилику да чујемо мало о биологији, хемији, историји, али нисмо чули ни ваљане ни праве податке него смо били сведоци да се кампања неистина наставља и да нисмо били у могућности да чујемо ниједан прави аргумент зашто се предлаже забрана експлатације литијума и бора", навела је министарка.
Према њеним речима, предлог овог закона је у супротности са стратешким интересима Србије, а свака одговорна држава настоји да обезбеди заштиту стратешких сировина и да подстиче дугорочна решења за превазилажење социјалних, еколошких и геополитичких изазова у вези са несташицом сировина.
"Критичне минералне сировине су неопходне за очување планете, развој технологија, за телефоне, рачунаре, соларне панеле, заправо наш данашњи свет и живот био би незамислив ако не бисмо имали критичне минералне сировине. Потражња за њима расте сваки дан и земље се утркују да искористе своје позиције како би стекле међународну конкурентску предност и боље се позиционирале у свету. Критичне сировине ће бити од виталног значајна за друштво у наредних 50 година", истакла је Ђедовић хандановић.
Према речима министарке рударства и енергетике, одговор Србије на те изазове је рационално управљање ресурсима уз константну контролу утицаја на околину. "Имамо значајне резерве бакра, злата, литијума, а самим тим и могућност да рационалном минералном политиком развије своју привреду и прикључи се петој револуцији", истакла је Ђедовић Хандановић.
"Увођење забране би довело до вишеструких негативних последица, не само по економију, већ и на позиционирање у геополитичким оквирима. Србија би била први и јединствен случај забране експлатације бора и литијума, и то није у складу са стратешким интересима наше земље. Забрана би значила да тржиште није ни отворено ни слободно, да не постоји слобода предузетништва и привреде, забраном би те компаније биле стављене у лошији положај од других које се баве рударском делатношћу, а улагања би била обесмишљена", истакла је у Скупштини министарка рударства и енергетике.
Одређена пауза од 60 минута
Председавајућа је одредила паузу од 60 минута, тако да ће рад бити настављен у 15.10.
У току преподневног рада, представница предлагача Данијела Несторовић је скоро два и по сата образлагала предлог закона који је поднело 86 опозиционих поланика, тврдећи да би експлоатација литијума нанела велику штету природној средини, а донела малу економску корист.
Милица Николић (СНС): Предлог закона је сраман и није у складу са Уставом
Посланица Милица Николић са листе СНС-а јавила се за реч након што је овлашћени предлагач Данијела Несторовић завршила образложење.
Коментаришући предлог закона, Николићева је навела да он није у складу са Уставом и законима Србије.
"На скупштинском Одбору за уставна питања и законодавство расправљали смо о овом штетном предлогу закона и сигурна сам да није у складу ни са Уставом ни са законима Србије, али ни са здравим разумом", додала је Милица Николић.
Каже да је Срспка напредна странка ипак гласала да се о предлогу закона расправља у Скупштини да би се ствари "истерале на чистац".
"Брутална је лаж да нису потребна никаква економска средства да би се овај закон спроводио, како су навели", изјавила је Николић.
Предлог закона је сраман, навела је она.
"Бројне потенцијалне опасности по животну средину у долини Јадра"
"Странци и њихове компаније ће планирати располагање нашим рудним богатсвима", упозорила је посланица Еколошког устанка Данијела Несторовић током расправе у Скупштини Србије о изменама закона о рударењу којим се тражи забрана ископавања литијума и бора.
Данијела Несторовић је указала на "дугу и срамотну историју Рио Тинта" и њихових рудника на различитим крајевима света, поменувши повезаност са шпански фашистичким генералом Франциском Франком, као и случај рудника у Папуи Новој Гвинеји у којем је, како је навела, приликом рударења загађење хемикалијама било такво да је изазвало боелсти или смрт.
Она се осврнула и на бројне потенцијалне опасности по животну средину у долини Јадра, попут коришћења сумпорне киселине. Несторовић је истакла и да је планирано "17 вагона сваки дан током 10.000 дана да траје екстракција руде из подземља".
Навела је аргументе које је струка изнела против реализације пројекта Јадар и скренула пажњу на случајеве у којима је председник Србије Александар Вучић "директно вређао декана Шумарског факултета Ратка Ристића", када је он јавно говорио против овог пројекта и на изјаве председнице Скупштине и њен сукоб са професорком Драганом Ђорђевић.
Несторовић је указала на то да се - користећи такав речник према политичким неистомишљеницима - "функционери власти отворено постављају као промотери компање Рио Тинто, додајући да су таквим својим изјавама, истичући изјаве председника Републике, понизили део грађана Србије који је својим гласом дао поверење представницима опозиције који предлажу један овакав закон".
Полемика Брнабићеве и Јовановића због "титловања"
Док предлагач Данијела Несторовић образаже закон, посланик Александар Јовановић Ћута држи папир на коме пише "Нећете копати".
Реаговала је председница Скупштине Ана Брнабић, која га је упитала да ли је то "титловање" и опоменула га да не омета рад.
Посланик Јовановић јој је одговорио да "прекине".
Предлагач Данијела Несторовић: Без литијума ништа неће стати, са литијумом нећемо бити окићени златом и парама
"Закон који предлажем односи се једино и искључиво на рударење литијума и бора и само на истраживање литијума и бора. Предлог је и да се ископавање трајно забрани, не до наредних власти, већ до наредних генерација. За сада је на нама да нашој деци, али заиста свој нашој деци, оставимо чисту воду, ваздух и земљу, што им је и Уставом загарантовано", рекла је пред посланицима овлашћени предлагач закона Данијела Несторовић.
"Без литијума неће ништа стати. Без литијума неће бити никакве апокалипсе, нити било какве немаштине. Без литијума неће бити немаштине. Са литијумом нећемо бити окићени златом и парама и морам да нагласим да заиста није све у парама. Можда јесте за Ану, Александра или Дубравку, али за обичан свет у Недељицама је битно да живе колико-толико здраво. За њих је богатство млеко које производе, мед, кукуруз и остали пољопривредни производи. Не живе лако", напоменула је она.
Несторовићева се осврнула и на ранију изјаву председника Александра Вучића да немамо право да уништавамо животе већег броја људи него што је то било предвиђено првобитним плановима.
"Није уредба васкрсла одлуком Уставног суда, она није оживела, она нема никакво правно дејство, она је непостојећа", казала је Несторовић и додала да ће Уставни суд морати да понуди многа објашњења.
Она је додала да је поступак Уставног суда по којем је укинута уредба Владе о стављању ван снаге пројекта Јадар нејасна и да је спорно то што није претходно била покренута било каква расправа. Количине литијума у долини Јадра преувеличано се исказују као 10 до 12 одсто светских резерви, а заправо су 10 пута мање, рекла је Несторовићева и указала на опасност од девастације животне средине, на шта су упозорили стручњаци из Српске академије наука.
Несторовићева је напоменула да компанија Рио Тинто нигде у свети нема дозволу за екстракцију литијума и да би ово био пионирски подухвет.
Она је додала да се очекује девастација 533 хектара, међу којима су шуме и плодно земљиште, указавши и на потенцијалну опасност од тога да бујичне поплаве трајно контаминирају приобаље Јадра.
Данијела Несторовић је прочитала више имена стручњака и њихове референце, а који се, како каже, називају незналицама.
Отворен претрес, Данијела Несторовић образлаже закон
Усвојена је прва предложена тачка дневног реда – предлог измена Закона о рударству и геолошким истраживањима. "За" је гласало 220 народних посланика, нису гласала три, а нико се није уздржао од гласања.
Председница парламента Ана Брнабић отворила је начелни претрес о Изменама и допунама Закона о рударству.
"Без литијума неће бити немаштине", рекла је Данијела Несторовић, која образлаже закон.
Лазовић: Шта је са народном иницијативом
Радомир Лазовић из Зелено-левог фронта оптужио је СНС да је са писарнице „украдена“ народна иницијатива како би спречили расправу о литијуму. Рекао је да су поднете кривичне пријаве због тога.
Лазовић је тражио да се стави на дневни ред тачка о образовању комисије која би се бавила судбином народне иницијативе поднете 18. мај 2022.
Седница настављена после прекида због недостатка кворума
После прекида због недостатка кворума, седница парламента је настављена. Применом електронског система утврђено је да су у сали 223 посланика.
Председница Скупштине Ана Брнабић је "замолила посланике СНС-а да дозволе кворум".
Јованов најавио да ће СНС обезбедити кворум за седницу
Председник посланичке групе око СНС-а Миленко Јованов рекао је у скупштинском холу да ће та странка дати кворум да седница почне.
"Видели сте како је почела седница, која је поднета на захтев 86 посланика, а било је присутно 69. Петнаест посланика није било у сали. Желели смо да покажемо колико они заиста желе да до расправе дође“, каже Јованов.
Истакао је да би посланици владајуће коалиције узели учешће у утврђивању кворума, али да су желели да покажу колико су озбиљни они који су ово предложили и колико желе да до ове расправе дође.
"Они су неозбиљни и одсутни, рачунају да ће неко други да обави оно што они треба да обаве сами. Њих није било 86 и то смо желели да народ види. Власт ће омогућити почетак ове седнице“, каже Јованов.
Нема кворума за рад, наставак у 11.10
Председница Скупштине Србије Ана Брнабић одложила је почетак седнице, одмах после интонирања химне "Боже правде", због недостатка кворума и одредила паузу од сат времена.
У Скупштини Србије требало би данас да се одржи прва седница редовног јесењег заседања, на којој је предвиђено разматрање измена Закона о рударству и геолошким истраживањима, којима се тражи забрана истраживања и експлоатације бора и литијума, а који је поднела група од 86 посланика.
Интонирањем химне почела седница парлемента
Интонирањем химне "Боже правде" у Скупштини Србије, започела је данас прва седница редовног јесењег заседања, на којој је предвиђено разматрање измена Закона о рударству и геолошким истраживањима, којима се тражи забрана истраживања и експлоатације бора и литијума.
Као на почетку сваког редовног заседања, посланике је испред Дома Народне скупштине сачекао шпалир Гарде Војске Србије.
Седницу је заказала председница парламента Ана Брнабић, а на дневном реду предложена је једна тачка и то предлог за измену Закона о рударству и геолошким истраживањима који је 10. септембра поднело 86 опозиционих и самосталних посланика.
Skupština Srbije započinje prvu sednicu redovnog jesenjeg zasedanja, na kojoj bi trebalo da se razmatraju izmene Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kojima se traži zabrana istraživanja i eksploatacije bora i litijuma. Predsednica parlamenta Ana Brnabić rekla je juče za RTS da je sve spremno za sednicu i da je to važna tema za građane koji su uplašeni, navodeći da je Predlog zakona nepotkovan i da ga je trebalo vratiti na doradu.
Ovo je drugi pokušaj da se održi sednica o iskopavanju litijuma. Pre više od nedelju dana bilo je najavljeno da će se o ovoj tački raspravljati po završetku rasprave o rebalansu budžeta.
Međutim, iako je bilo najavljeno da će sednica o litijumu početi prošlog ponedeljka, ona nije održana, budući da nije bilo vremena jer je vanredno zasedanje na kome je glavna tačka bio rebalans budžeta, moralo da bude završeno u toku dana.
Brnabićeva je novu sednicu sazvala u prvim minutima posle ponoći, nakon što su se stekli zakonski uslovi.
Opozicioni poslanici, kao i samostalni, njih 86, inicijativu za održavanje sednice podneli su 10. septembra.
Predlog za izmenu Zakona o rudarstvu potpisali su poslanici iz Ekološkog ustanka, Narodnog pokreta Srbije, Mi – snaga naroda,prof. dr Brnimir Nestorović, kolicije NADA, Mi – Glas iz naroda, Srbija centra, Demokratske stranke, Zeleno-levog fronta, Stranke slobode i pravde, Pokreta slobodnih građana, kao i samostalni poslanici.
Istog dana kada je stigao predlog, predsednica parlamenta Ana Brnabić najavila da će predlog staviti na dnevni red, u skladu sa zakonskim rokovima.
"Lično, jedva čekam ovu sednicu, da vidimo zaista ko je za šta odgovoran u ovoj zemlji što se tiče ovog projekta u poslednje 23 godine", rekla je tada Brnabićeva na konferenciji za novinare.
Predlagači zakona su tražili da se izmene i dopune zakona donesu po hitnom postupku, a za predstavnika predlagača određena je poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović.
U Predlogu izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, između ostalog, u članu 4a, traži se zabrana primenjenih geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade bora i litijuma.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u petak da neće prisustvovati sednici Skupštine Srbije o litijumu, jer je opozicija insistirala da on ne prisustvuje.
Premijer Srbije Miloš Vučević nagovestio je ranije da je spreman da dođe na sednicu ako predsednica Skupštine odredi da Vlada učestvuje u raspravi.
Коментари