Savet bezbednosti o Kosovu – između ZSO, Unmika i optužbi za ratne zločine
Oštra polemika na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija o KiM. Centralne teme – formiranje Zajednice srpskih opština i budućnost Unmika. ZSO ili nema dogovora, upozorio je Dačić. Žestoke optužbe predstavnice Prištine na račun najviših srpskih zvaničnika. Rusija smatra da bilo kakav dogovor Beograda i Prištine mora da potvrdi Savet bezbednosti. Zapad za ukidanje misije UN na Kosovu. Mali broj povratnika i dalje jedan od ključnih problema.
Formiranje Zajednice srpskih opština bilo je centralna tema sednice Saveta bezbednosti UN, na kojem je razmatran novi šestomesečni izveštaj generalnog sekretara svetske organizacije Antonija Guteresa o stanju na KiM.
Neophodnost formiranja Zajednice istakli su listom svi ambasadori država članica najmoćnijeg tela svetske organizacije, ali je ruski ambasador pri UN Vasilij Nebenzja ocenio da je Priština "potpuno nezainteresovana" za sprovođenje tog dela sporazuma.
"Priština uz pomoć Zapada pokušava da preuzme kontrolu nad srpskim sredinama, o čijim pravima, kako se čini, niko ne vodi računa. Na taj način stvara se čisto albanska sredina", rekao je Nebenzja, ponavljajući podatke o sporom i nezadovoljavajućem broju srpskih i ostalih nealbanskih povratnika na KiM.
Sjedinjene Američke Države su, istovremeno, navele da je formiranje Zajednice srpskih opština "sledeći kritični trenutak procesa", čiji je ključni deo dogovor iz Ohrida.
Zajednica srpskih opština mora biti formirana odmah ili od dogovora neće biti ništa, rekao je u obraćanju srpski ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
"U ovoj istoj sali 14. juna 2014. godine, održana je sednica na kojoj je Briselski sporazum ocenjen kao istorijski važan. Tadašnji generalni sekretar Ban Kimun je istakao značaj Zajednice srpskih opština, a to su učinili i predstavnici SAD i Francuske", rekao je Dačić.
"Šta se desilo za proteklih deset godina – ništa", rekao je Dačić.
"Mi smo sigurni da Kurti neće ispuniti dogovoreno, jer mu je cilj proterivanje Srba. Potrebno je da se svim ljudima na KiM osigura dostojanstven život", rekao je Dačić, navodeći da će Srbija učiniti sve kako bi to obezbedila.
Francuska smatra da je, u ovom trenutnu, od izuzetne važnosti formiranje Zajednice srpskih zajednica, navodeći da je u prethodnom periodu o tome obavestila najviše predstavnike vlasti u Beogradu i Prištini, rekla je zamenica francuskog ambasadora pri UN Natali Estival Brodherst.
"Kako je ambasador Eskobar rekao, Zajednica srpskih opština će biti formirana sa Kurtijem ili bez njega", rekao je Dačić predstavnici KiM.
Sudbina Unmika, podeljena mišljenja u Savetu bezbednosti
Misija Ujedinjenih nacija na Kosovu, čiji je izveštaj o stanju na KiM naišao na podeljena mišljenja među učesnicima rasprave, ponovo je bila predmet ozbiljnih podela, pre svega jer je prištinska ministarka spoljnih poslova Donika Gervala Švarc ocenila da 90 odsto izveštaja koji je predstavljen pred Savetom bezbednosti "nije tačan".
"Unmik je postao faktor destabilizacije u regionu i ovim izveštajem to dokazuje", rekla je Gervala Švarc, koja je optužila ruskog ambasadora pri UN Vasilija Nebenzju da joj nije omogućio da na sednici Saveta bezbednosti UN govori na albanskom jeziku.
Za preispitivanje uloge UN na Kosovu, ponovo, založili su se Francuska, Japan, Nemačka i Amerikanci koji smatraju da je posle više od 20 godina "vreme za UN da pronađe odgovarajuću ulogu za misiju na Kosovu".
"Smatramo da je ova misija odavno ispunila svoj mandat", rekao je američki diplomata.
Ujedinjeni Arapski Emirati pozdravili su ulogu Unmika u izgradnji međusobnog dijaloga, razumevanja i poverenja, navodeći da je svetska organizacija to nebrojeno mnogo puta dokazala na Bliskom istoku. Brazil je takođe podržao ostanak Misije UN na Kosovu.
Prvi plan za ukidanje Unmika predstavila je Velika Britanija još 2008. godine, smatrajući da će kroz smanjenje budžeta i broja službenika, ova misija vremenom postati samo simboličan znak prisustva UN na Kosovu.
Ovaj plan je, vremenom, zaboravljen, ali su pozivi za ukidanje Unmika nastavljeni tokom skoro svake od sednica Saveta bezbednosti o Kosovu.
Ipak, albanski ambasador pri UN Ferit Hodža je "oživeo" ovu ideju, tražeći postepeno ukidanje Unmika, kroz smanjivanje budžeta i broja službenika.
Ostanak Unmika zatražila je i Kina, a zamenik kineskog ambasadora pri UN Geng Šuang naveo je da se značaj ove misije u izgradnji multietničke saradnje i drugim oblastima društva ne može zameniti.
Albanski jezik, problem ili nesporazum
Donika Gervala Švarc je ruskog ambasadora pri UN optužila da joj nije omogućio da na sednici Saveta bezbednosti UN govori na albanskom jeziku.
Ruski ambasador pri UN i predsedavajući Saveta bezbednosti UN Vasilij Nebenzja odbacio je optužbe koje je iznela predstavnica Prištine, navodeći da je "informisan da ste spremni da govorite na engleskom".
"Da ste želeli da govorite na albanskom mi bismo vam to dozvolili", rekao je ruski ambasador.
Albanski ambasador pri UN Ferit Hodža rekao je da su dve članice Saveta bezbednosti UN tražile da se predstavnica Kosova obrati ovom telu na albanskom jeziku, navodeći da su se takve stvari dešavale u nekoliko navrata tokom proteklih desetak godina.
"Neću dalje da insistiram na tome kako ne bih dovodio Predsedništvo u problematičnu situaciju", rekao je albanski ambasador.
Ratni zločini na sednici Saveta bezbednosti
Donika Gervala Švarc je, tokom izlaganja, optužila ministra spoljnih poslova Srbije za ratne zločine, navodeći da je Priština, uprkos tome, spremna da pregovara zbog budućnosti čitavog regiona.
Odgovarajući na te optužbe, Dačić je rekao da su Hašim Tači i Kadri Veselji sada pred Sudom u Hagu.
"Zašto se njima sudi, a ne meni?", upitao je Dačić.
O izveštaju Unmika
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić ocenio je da izveštaj Unmika ne predstavlja osnovu na kojoj bi članice ovog tela mogle stvoriti sliku o stanju na Kosovu i Metohiji.
"Na terenu vlada atmosfera straha i pritisaka prema Srbima i ostalim nealbancima. Neophodno je da se dosledno i u potpunosti sprovedu dogovori iz Briselskog sporazuma", rekao je Dačić pred ambasadorima članica Saveta bezbednosti.
Rusija smatra da je preteran optimizam Unmika u vezi sa sporazumom postignutim u Ohridu, jer je Priština, nedugo zatim, održavanjem lokalnih izbora na severu Kosova, ponovo podigla tenzije.
Posle dolaska Kurtija više od 300 etnički motivisanih incidenata bez odgovarajućeg sudskog epiloga, rekao je ruski ambasador, optužujući Zapad da "zemlje Balkana uvodi pod okrilje svog ekonomskog i vojnog bloka".
Kosovska ministarka spoljnih poslova optužila je predstavnike Ujedinjenih nacija da 90 odsto izveštaja koji je predstavljen pred Savetom bezbednosti "nije tačan", optužujući istovremeno Beograd za "blisku saradnju sa Rusijom".
"Unmik je postao faktor destabilizacije u regionu i ovim izveštajem to dokazuje", rekla je Donika Gervala Švarc, koja je optužila "savez Rusije i Srbije za destabilizaciju regiona".
Optužila je Unmik da ne pominje snage "Vagner" na KiM, navodeći da "agresiju zaustavlja samo prisustvo snaga SAD i NATO".
"Stojimo uz Ukrajinu", rekla je kosovska predstavnica, navodeći da "Srbija podržava rat i genocid u Ukrajini".
Dačić je, pak, podsetio je da je u Prištini je živelo više od 40.000 Srba a danas ih ima 100, navodeći da je Kosovo u prethodne dve decenije postalo etnički gotovo čista teritorija.
"Od 112 povrataka u poslednjih šest meseci, 60 su Srbi… Ovim tempom potrebni su vekovi da bi se svi vratili. Ovo je najmanji procenat povrataka u postkonfliktne zone u celom svetu. Smatrate li da ovo pitanje ne treba da pominjete? Smatrate li da proterani zauvek treba da budu proteran?", rekao je Dačić.
Zajednica srpskih opština mora biti formirana odmah ili od dogovora neće biti ništa, rekao je srpski ministar spoljnih poslova.
Коментари