Državni revizor tražio ostavke, mnogi zahtevi zastareli

Na kakve nepravilnosti revizor reaguje, kako se odlučuje koga će kontrolisati, ko i kakve pritiske vrši na tu instituciju i koliko građani uopšte znaju šta su zaduženja Državne revizorske institucije?

Predsednik Državne revizorske institucije Duško Pejović objašnjava za RTS da je DRI od početka rada napisao više od 2.100 prekršajnih prijava i 260 krivičnih.

Navodi primer Smederevske Palanke za koju je DRI napisala osam krivičnih prijava – jedna je rešena, a sedam zastarelo.

"To je signal za državne organe da se upitaju da li je to osnovano i kako se dogodilo da padnu u vodu", istakao je Pejović gostujući u emisiji Oko.

DRI, objašnjava Pejović, ima ovlašćenje da, kada utvrdi određene nepravilnosti, zatraži smenu odgovornih lica. Do sada su zatražili ostavku predsednika opština Vladimirci i Smederevska Palanka, i direktora apoteka u Šapcu i Boru.

"Dobili smo odgovor da oni nisu smenjeni u ove dve opštine. Iz Šapca smo dobili odgovor da je lice samo podnelo ostavku, a u Boru da je zahtev zastareo", navodi Pejović. 

Predsednik DRI govorio je i o slučaju Jagodine, kada je predsednik Skupštine Dragan Marković delio po dve i tri hiljade ugroženim stanovnicima. 

Pejović ističe da je tada bilo pogrešno to što je glavnu aktivnost raspodele novca vodila komisija koju je formirala Skupština grada umesto da to radi Centar za socijalni rad. 

Prema njegovim rečima, Jagodina je do sada tri puta bila u nadležnosti revizora.

"U Jagodini je podneto ukupno devet krivičnih i 16 prekršajnih prijava", dodaje Pejović.

"Nema pritisaka" 

Ukazuje da Državna revizorska institucija nema ovlašćenje da predlaže kazne, već je na sudovima da to urade. 

Pejović objašnjava da u javnosti može postojati raskorak između očekivanja i nadanja od revizora i onoga što se uradi.

"Od nas se očekuje da smo odgovorni što neki nisu kažnjeni, ili da smo odgovorni za knjiženja, nepravilnosti. Za to je odgovoran rukovodilac korisnika javnih sredstava. Naša odgovornost je da pravilno sprovedemo reviziju, zato revizor mora biti kompetentan, stručan", ukazuje predsednik DRI.

Smatra i da danas u Srbiji ko god hoće može da sastavi finansijski izveštaj, što je, kaže, jedan od glavnih problema. 

DRI za sada ima 311 ukupno zaposlenih i cilj je da se u narednom periodu poveća broj revizora, kaže Pejović.

Državna revizorska institucija inače odgovara samo Skupštini, ali je i sama podložna reviziji od strane institucija iz drugih zemalja. 

Pejović tvrdi da nema nikakvog pritiska na način rada i odabir subjekata za reviziju.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 14. фебруар 2025.
4° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове