Читај ми!

Marže regionalni problem

Sa visokim maržama na prehrambene proizvode ne bori se samo Srbija. Zanimljivo je da i Slovenija, članica EU, ima isti problem. Štaviše, one su iste i iznose 23 odsto cene proizvoda. Ekonomisti navode da je konkurencija najbolji način za obaranje marži.

Visoke marže na hranu nisu, izgleda, samo boljka Srbije, već se sa njima bori i Slovenija. I kod nas i u Sloveniji, marže su oko 23 odsto.

Međutim, za razliku od Srbije gde se, osimm analiza, ne radi ništa na rešenju problema visokih marži koje prazne novčanike potrošača, Slovenci su napravili prvi korak.

Slovenci su zvanično priznali da su im marže na hranu visoke. Svesni problema, a uz podršku države, proizvođači, prerađivači i trgovci su napravili kodeks i dogovorili se da će više sarađivati i biti efikasniji, kako bi marže bile konkurentnije.

"Mi, akademski krugovi, sa ovim nismo zadovoljni, jer je to samo prvi korak u priznanju da problemi postoje, sada je red da konkurencija proradi", kaže agrarni ekonomista Aleš Kuhar.

U Srbiji bi, kažu, i ovakav prvi korak bio dragocen. "Upravo iz tog razloga što su pokidane veze i poverenje između proizvođača, prerađivača i trgovaca i što smo svakodnevno suočeni sa optužbama ko je kome zagorčao život", kaže sekretar za poljoprivredu Privredne komore Srbije Milan Prostran.

"Svaka inicijativa je korak napred, niko ne može naterati da se obelodane marže, ali bilo bi značajno da saznamo ko najviše zarađuje na nama. U ovom trenutku, to su trgovine", kaže Zoran Nikolić iz Nacionalnog udruženja potrošača Srbije.

Upravo je nedavna analiza tržišta pokazala da su trgovci u poslednje tri godine povećali maloprodajne marže u Srbiji i da one u proseku iznose 23 odsto.

Iako je marža ista kao i u Sloveniji, srpski analitičari nisu optimisti da bi se trgovci mogli odreći svoje zarade.

"Dokle god tržište toleriše tako nešto, niko nije spreman da se odrekne profita. Odricanje od profita je samo u slučaju ako neko na to bude nateran konkurencijom, dolaskom drugog trgovinskog lanca, a ja to za sada ne vidim", navodi Dragovan Milićević, autor analize maloprodajnih marži u Srbiji.

Sagovornici se slažu da nijedan dogovor ili kodeks ne mogu biti garant nižih marži i jeftinije hrane. Kažu, jedini siguran način jeste tržišna konkurencija.

Države treba da stimulišu dolazak trgovinskih lanaca i fer odnos proizvođača i prerađivača.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 15. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње