Dogovor poslodavaca i sindikata

Predstavnici Unije poslodavaca, Samostalnog sindikata i sindikata "Nezavisnost" potpisali Opšti kolektivni ugovor u oblasti poljoprivrede, prehrambene, duvanske industrije i vodoprivrede. Kolektivno pregovaranje i socijalni dijalog nemaju alternativu, poručio ministar Rasim Ljajić.

Posle pet godina, Unija poslodavaca potpisala je sa predstavnicima Samostalnog sindikata i Sindikata "Nezavisnost" poljoprivrede, prehrambene, duvanske industrije i vodoprivrede Opšti kolektivni ugovor za te grane.

Tim kolektivnim ugovorom obuhvaćeno je 119.000 radnika, a pregovori su trajali pet godina.

Između ostalog, dogovoreno je da najniža cena toplog obroka bude 20 odsto minimalne zarade i da najniži regres bude u vrednosti prosečne zarade.

Komentarišući postizanje dogovora, ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić rekao je da kolektivno pregovaranje i socijalni dijalog nemaju alternativu i dodao da svi štrajkovi i protesti na kraju moraju da se završe nekom vrstom dogovora.

"Idealno bi bilo da svima možemo da povećamo plate i penzije, ali, nažalost, mi tih para nemamo", rekao je Ljajić i dodao da je bolje pregovarati nego gubiti vreme u nečemu za šta se unapred zna da mora biti završeno kompromisnim rešenjima.

Ljajić je kao primer naveo današnje zaključivanje granskog kolektivnog ugovora u oblasti poljoprivrede, o čemu su, kako je rekao, razgovori ranije često propadali.

Prema njegovim rečima, najbolje rešenje problema je da svi sednu za sto, dogovaraju se i traže realna rešenja.

Upitan kako komentariše poslednja poskupljenja osnovnih životnih namirnica i porast siromaštva u Srbiji, Ljajić je naveo da je obaveza države da u uslovima ekonomske krize obezbedi bar socijalnu sigurnost za najugroženije kategorije stanovništva.

"Bez porasta proizvodnje i izvoza ne možemo očekivati ubrzani tempo ekonomskog rasta i rasta društvenog proizvoda", rekao je Ljajić.

Zakon o socijalnoj zaštiti u martu

Prema njegovim rečima, siromaštvo je posledica globalne ekonomske krize i rasta maloprodajnih cena u Srbiji koje se povećavaju zbog rasta cena na svetskom tržištu i rasta cena energenata.

Ljajić je izjavio da je siguran da će predlog Zakona o socijalnoj zaštiti biti u martu usvojen u Skupštini Srbije.

Prema njegovim rečima, zakon će omogućiti da broj građana koji primaju materijalnu pomoć bude 39 odsto veći.

U decembru prošle godine, 70.000 porodica primalo je materijalnu pomoć, a posle usvajanja zakona pomoć bi trebalo da prima više od 100.000, rekao je Ljajić.

Zakon je prošao kroz široku javnu raspravu i oko 2.500 ljudi učestvovalo je u debatama, ukazao je Ljajić.

Kad je reč o eventualnim izmenama Zakona o radu, Ljajić je rekao da su još udaljene pozicije svih socijalnih partnera i da izmena neće biti, dok se ne postigne saglasnost svih u socijalnom dijalogu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње