Читај ми!

Švajcarska podrška domaćim firmama – šansa za razvoj malih i srednjih preduzeća

U Srbiji ima oko 16.000 malih i srednjih preduzeća koja čine 90 odsto domaće privrede. Kroz projekat javno-privatnog partnerstva sa Švajcarskom agencijom za razvoj i saradnju, svako preduzeće može da aplicira za bespovratna sredstva do 100.000 švajcarskih franaka za stručnu podršku i unapređenje poslovanja.

"Frezal", malo preduzeće plastičnih proizvoda u Rumi, osnovano pre dve decenije, imalo je tada pet zaposlenih. Vremenom je preraslo u srednje preduzeće koje upošljava više od 80 radnika.

"Planovi proizvodnje su unapređeni, bolji nam je učinak kod završnog procesa pakovanja", ističe vođa smene Vesna Petrik Popović. 

Nebojša Mirković, vlasnik "Frezala", dodaje da je transformacija išla kroz rad sa konsultantima koji su bili prisutni u firmi i sagledavali potrebe.

"Na osnovu toga davali su predloge za promene i izrađivali zajedno sa nama potrebnu dokumentaciju", objašnjava Mirković.

Stručna podrška za unapređenje poslovanja

Projekat javno-privatnog partnerstva, koji je pre svega namenjen stručnoj podršci malim i srednjim preduzećima, vredan je sedam miliona švajcarskih franaka.

U narednih nekoliko godina trebalo bi da podrži oko 80 domaćih malih i srednjih preduzeća iz različitih industrija.

Direktor projekta SME HUB Aleksandar Goračinov navodi da je do sada više od 10 preduzeća apliciralo i dobilo stručnu podršku i bespovratna sredstva u ukupnom iznosu od više od 600.000 švajcarskih franaka.

"Što se tiče samih aplikacija, konkurs je uvek otvoren. Pozivam sva mala i srednja preduzeća – proizvođačka, koja imaju 15 zaposlenih, posluju tri godine i u srpskom su vlasništvu da apliciraju ukoliko žele da se interno organizuju", navodi Goračinov.

Konsultant ADIZES SEE Boris Vukić ističe da bi bilo dobro da, za početak, nadležni počnu da se ponašaju prema malim i srednjim preduzećima kao što se ponašaju prema stranim investitorima i kao što se ponašaju sa startapima.

"Oni i jedne i druge podstiču, a nekako mala i srednja preduzeća se tu izgube. Ako podstiču ovu vrstu rađanja novih, zašto ne bi podstakli ove koje već zapošljavaju desetine, stotine zaposlenih", naglašava Vukić.

Zbog toga stručnjaci naglašavaju važnost srednjih firmi za izvoz, jer su mnogo konkurentnije i fleksibilnije od velikih – imaju dovoljno kapaciteta i znanja da mogu da odgovore zahtevnijim potrebama tržišta.

субота, 05. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом