петак, 04.04.2025, 08:30 -> 09:35
Извор: РТС
Нафта на клацкалици – додатну нервозу унеле Трампове царине и најављене санкције НИС-у
Светско нафтно тржиште не мирује то се најбоље види на ценама сирове нафте које су бележиле двонедељни раст, а јуче поподне на берзама обрт - поново пад цена. Генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије Томислав Мићовић рекао је за РТС да промена цене нафте неће утицати на данашњу цену горива, тако да треба сачекати на утицај ове реакције.
Заљуљано је и светско нафтно тржиште. ОПЕК је објавио да повећава производњу а више од 100 рафинерија у свету планира затварање.
После двонедељног раста цена барела на берзама, јуче је склизнула за седам посто. Поред ценовних осцилација најављене америчке санкције НИС-у на српско тржиште унеле су неизвесност.
Генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије Томислав Мићовић рекао је за РТС да нервоза на тржишту може да изазове овакав велики пад или било коју велику промену на тржишту.
"Значи, овога пута неизвесност шта ће бити сутра, је зауставила трговину и док се зауставља имате велике вишкове у понуди и цена пада. То је неминовно. Овакве ситуације су се дешавале и у последњих годину, две. Ако се сетите када је сукоб између Ирана и Израела претио да ескалира, тада је промена била једнако брза као ова сада. Не у једном, него у неколико дана се десила и далеко већа промена цене. Глобално нафтно тржиште је једна од ретких роба које тако реагују, тако нагло и тако бурно“, објашњава Мићовић.
Цене на пумпама
У протекле две седмице цене деривата поново расту на нашим пумпама, које су од почетка године углавном бележиле снижења.
"Данашња промена цене сирове нафте свакако неће утицати на цену горива данас, али и у неком наредном периоду ћемо видети. Заправо у формули за израчунавање те цене, пошто држава одређује максимално дозвољену цену деривата нафте, уврштавају се петодневне котације бензина и дизела, не сирове нафте. Тако да то треба сачекати на утицај ове реакције“, наводи Мићовић.
Говорећи о нашем тржишту које има другу врсту поремећаја, Мићовић каже да су се залихе повећавале у времену када су цене горива падале.
"Тако да после максимума залиха када су достигле све нафтне компаније, пре свега увознице и НИС, рецимо цена дизела, у току марта, пала 9 динара. Значи, све те залихе које су купљене по некој вишој цени, данас су обезвређене и то уноси озбиљне проблеме у функционисању самог тржишта, што се не односи на купце. Купци виде да има довољно горива и да су цене у складу са тим променама“, каже он.
Али за увознике и произвођаче, овај пад цена при тако великим залихама је нешто што је врло непријатно и квари пословање, додаје Мићовић.
Најављене санкције НИС-у, нови рок 28. април
Из перспективе Нафтне индустрије Србија, њихов проблем у пословању се додатно продубио и заиста то уноси велику неизвесност у рад НИС-а, каже Мићовић.
"Пошто знамо колико је тржишно учешће производа из Рафинерије нафте Панчево у Србији, онда то уноси једну неизвесност и немир на цело тржиште. Ако изузмемо велики НИС-ов увоз који је био везан за ремонт рафинерије, пошто је рафинерија стала на два месеца, марта 2024. године је увезено око 29.000 тона деривата нафте од стране увозника, а марта 2025. је 66.000 тона. Знатно више је увезено у току марта. Та чињеница мења ценовни микс на нашем тржишту“, објаснио је Мићовић.
Према његовим речима, он није више исти као раније, зато што имате већи удео увозних роба.
"И то би морало негде да се узме у обзир да се не би угрозило снабдевање у будућем периоду. За потрошаче, наравно, интерес је што нижа цена, али када та цена не уважи реално оно што је на тржишту, јер држава одређује цену, ако не уваже ту реалност, у неком наредном периоду може доћи до поремећаја увоза, а то нам је у овом тренутку најмање потребно“, напомиње Мићовић.
Колико су нафтне компаније спремне у случају примене санкција
Мићовић каже да компаније имају одговор, али подсећа да је три године на снази уредба о ограничењу висине цена деривата нафте.
"Одговор постоји, али одговор не може да буде никада такав да, ако се НИС искључи с овог тржишта, да тржиште и даље остане редовно снабдевено. Јако је важно да тај неки удео, може да буде и нешто мањи, остане као окосница снабдевања тржишта. А увозници, видели сте у примеру из марта, су спремни да повећају. Постоје нека ограничења у логистици. Значи, колико год они имали деривата нафте, логистика јесте ограничење, пре свега мислим, на транспортне капацитете, и на складиште, и на отпрему“, наводи Мићовић.
Истиче да су капацитети Нафтне индустрије Србије веома значајни.
Нафтно тржиште је од короне наовамо у некој врсти поремећаја, значи и 2020. године и 2022. кад је кренуо сукоб у Украјини, па све до данас ти поремећаји се нижу један за другим и врло су великог интензитета, закључио је Мићовић.
Коментари