Швајцарска подршка домаћим фирмама – шанса за развој малих и средњих предузећа
У Србији има око 16.000 малих и средњих предузећа која чине 90 одсто домаће привреде. Кроз пројекат јавно-приватног партнерства са Швајцарском агенцијом за развој и сарадњу, свако предузеће може да аплицира за бесповратна средства до 100.000 швајцарских франака за стручну подршку и унапређење пословања.
"Фрезал", мало предузеће пластичних производа у Руми, основано пре две деценије, имало је тада пет запослених. Временом је прерасло у средње предузеће које упошљава више од 80 радника.
"Планови производње су унапређени, бољи нам је учинак код завршног процеса паковања", истиче вођа смене Весна Петрик Поповић.
Небојша Мирковић, власник "Фрезала", додаје да је трансформација ишла кроз рад са консултантима који су били присутни у фирми и сагледавали потребе.
"На основу тога давали су предлоге за промене и израђивали заједно са нама потребну документацију", објашњава Мирковић.
Стручна подршка за унапређење пословања
Пројекат јавно-приватног партнерства, који је пре свега намењен стручној подршци малим и средњим предузећима, вредан је седам милиона швајцарских франака.
У наредних неколико година требало би да подржи око 80 домаћих малих и средњих предузећа из различитих индустрија.
Директор пројекта SME HUB Александар Горачинов наводи да је до сада више од 10 предузећа аплицирало и добило стручну подршку и бесповратна средства у укупном износу од више од 600.000 швајцарских франака.
"Што се тиче самих апликација, конкурс је увек отворен. Позивам сва мала и средња предузећа – произвођачка, која имају 15 запослених, послују три године и у српском су власништву да аплицирају уколико желе да се интерно организују", наводи Горачинов.
Консултант ADIZES SEE Борис Вукић истиче да би било добро да, за почетак, надлежни почну да се понашају према малим и средњим предузећима као што се понашају према страним инвеститорима и као што се понашају са стартапима.
"Они и једне и друге подстичу, а некако мала и средња предузећа се ту изгубе. Ако подстичу ову врсту рађања нових, зашто не би подстакли ове које већ запошљавају десетине, стотине запослених", наглашава Вукић.
Због тога стручњаци наглашавају важност средњих фирми за извоз, јер су много конкурентније и флексибилније од великих – имају довољно капацитета и знања да могу да одговоре захтевнијим потребама тржишта.
Коментари