Rekordne strane investicije u Srbiju, kineski kapital izbio na prvo mesto
Tokom prošle godine Srbija je privukla rekordnih 5,1 milijardu stranih direktnih investicija, 37,2 odsto iz zemalja Evropske unije, a 34 odsto iz azijskih zemalja. Narodna Republika Kina izbila je na prvo mesto kao vodeći strani investitor u Srbiji, kaže za RTS Jagoda Lazarević, pomoćnica ministra spoljnih poslova za ekonomsku diplomatiju.
Jagoda Lazarević je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekla da brojke pokazuju rastući udeo azijskih investicija u ukupnim investicijama u Srbiji.
"Azijski partneri postaju sve važniji Srbiji i u skladu su sa trendom diverzifikacije. Srbija je posvećena razvijanju ekonomske saradnje sa EU, kao ubedljivo najvažnijim ekonomskim partnerom u svim segmentima, ali zbog geopolitičkih i geoekonomskih turbulencija koje se dešavaju i imaju efekat prelivanja na pojedinačne ekonomije, moramo da tražimo sigurnu luku i imamo alternative gde ćemo otvarati tržišta", ukazala je Lazarevićeva.
Napomenula je da raste trgovinska razmena sa Kinom, u prvih 11 meseci 2024. premašila je nivo iz cele 2023.
"Nivo našeg izvoza za 11 meseci je premašio nivo iz rekordne 2023. A ako pogledamo strukturno, vidimo da dominiraju rude bakra i koncentrati. Nama je interes da imamo diverzifikaciju izvoza i mnogo više robe koja će imati plasman na kineskom tržištu", naglašava pomoćnica ministra spoljnih poslova za ekonomsku diplomatiju.
Prema njenim rečima, u 2024. godini NR Kina je izbila na prvo mesto kao vodeći strani investitor u Srbiji.
"Govorim kumulativno od 2010. godine, zaključno sa tri kvartala 2024. Pretekla je Holandiju koja je držala neprikosnoveno prvo mesto kao godinama vodeći strani investitor. Ali nije ni to čisto holandski kapital, reč je o multinacionalnim kompanijama iz trećih zemalja koje registruju podružnice i preko Holandije stižu kod nas", ukazuje Lazarevićeva.
Takođe je pozitivan trend saradnje i sa Japanom i Južnom Korejom.
"Zajedničko za sve tri zemlje je da je auto-industrija bila vodeća oblast. Te tri zemlje zapošljavaju oko 45.000 radnika u Srbiji", navela je pomoćnica ministra spoljnih poslova za ekonomsku diplomatiju.
Šta će obuhvatiti sporazum sa Južnom Korejom
Intenzivno se radi i na zaključivanju sporazuma o slobodnoj trgovini sa Južnom Korejom, koji će, prema rečima Jagode Lazarević, biti drugačiji od kinesko-srpskog sporazuma, koji je stupio na snagu 1. jula prošle godine.
"Njegov obuhvat će biti širi, tako da će on u sebi sadržati i širok segment usluga, i finansijske i digitalne. To imamo u nekim sporazumima u slobodnoj trgovini, ne u svim. To je vrlo kompleksna oblast i teška za pregovore. Komunikacija pregovaračkih timova je intenzivna i očekujemo da nam korejska strana dostavi predlog sporazuma o slobodnoj trgovini. Bili smo voljni da pregovori počnu i ranije, ali su kod njih duže interne procedure. Preneli su interes da predlog dostave krajem marta, početkom aprila, kada će se desiti prva runda pregovora u Seulu", navela je Lazarevićeva.
Jagoda Lazarević predložena je za novog ministra spoljne i unutrašnje trgovine, nakon ostavke Tomislava Momirovića. Za RTS kaže da će se, kada bude izabrana na to mesto, nastaviti aktivnosti koje je preduzimala u MSP-u kao pomoćnik ministra za ekonomsku diplomatiju.
"Fokus će biti na ključnim tržištima, novim tržištima, tu mislim i na trgovinu i privlačenje novih investicija, ali i zaključenju novih sporazuma vrlo pažljivo i vrlo birano, tamo gde smatramo da su naši nacionalni ekonomski interesi u pitanju. To će biti ideja vodilja. Kada je reč o unutrašnjoj trgovini, postoji dosta stvari na kojima bi trebalo da se poradi", istakla je Jagoda Lazarević.
Ceo razgovor možete pogledati u video-snimku na početku teksta.
Коментари