Ekonomsko sivilo i na tržištu kriptovaluta, ima li izgleda za skori oporavak
Energetska kriza i rast cena električne energije uticali su i na tržište kriptovaluta. Istraživali smo kakvo je trenutno stanje na tržištu i kakvi su izgledi za skori oporavak.
Cene kriptovaluta su već mesecima stabilne, što je neobično za ovu berzu, ali su se stabilizovale na vrednostima koje nisu baš po volji kripto-entuzijasta.
"Kada je reč o ovoj godini, kriptovalute su se uklopile u sivilo globalnih ekonomskih trendova. Nisu uspele da se za sada odvoje i idu u paketu sa svim ostalim, nizbrdo", objašnjava osnivač kripto-menjačnice Aleksandar Matanović.
Najniža vrednost bitkoina bila je oko 3.000 dolara, da bi potom u novembru 2021. godine dostigao rekordnih 68.000 dolara. Trenutno vredi oko 20.000 dolara.
"Prošle godine smo imali veliki skok, kada su kriptovalute došle na istorijski maksimum. To je bila tačka za najveće igrače, posebno u IT sektoru kada su rekli ‘ovo više ne možemo da ignorišemo’. Deo slobodnih sredstava su investirali u kriptovalute", ukazuje stručnjak za kriptovalute Marko Živković.
Prvi put otkad postoje kriptovalute, njihova vrednost na berzi prati tokove svetske ekonomije.
Matanović kaže da je dugoročno veliki optimista.
"Prema mom mišljenju, ta tehnologija ima mnogo smisla. Čini mi se da idemo ka budućnosti, da može sve više da uzme maha, a ne sve manje. Dugoročno nisam zabrinut za kriptovalute", navodi Matanović.
Živković pak objašnjava da po prvi put cene kriptovaluta prate globalno ekonomsko tržište, te da se može očekivati da će se istovremeno sa oporavkom globalne ekonomije i tržište kriptovaluta oporavljati.
"Blokčejn" je mlada tehnologija koja još traži svoju vrednost i zbog toga dolazi do velikih oscilacija u ceni, zaključuju stručnjaci. Pitanje je samo da li će korisnici imati strpljenja.
Коментари