Београдски и новосадски студенти бициклисти дочекани у Краљеву
Око 100 студената новосадског и београдског универзитета који су се бициклама упутили на студентски протест који је заказан за 12.април у Новом Пазару око 22.15 су стигли у Краљево.
Они су данас трећег дана свог путовања превалили пут од 110 километара од Ваљева, преко Чачка до Краљева.
На Tргу српских ратника приређен им је велики дочек који су организовали студенти Факултета за машинство и грађевинарство који ће својим колегама из Новог Сада и Београда обезбедити и преноћиште.
Бициклисте сутра очекује последња деоница до Новог Пазара дуга 100 километара.
Студенти дочекани у Новом Пазару
У Новом Пазару је организован дочек студената који су кренули на протест.
Први су стигли студенти из Ниша који су ка Новом Пазару кренули бициклима, студети који се пешаче би требало да стигну до 23 сата у центар града.
Студенти стигли до Минхена, приређен им дочек
Студенти бициклисти, који су пре девет дана кренули у Стразбур, стигли су вечерас у Минхен, где им је на Одеонсплатзу припремљен свечани дочек.
На једном од најпознатијих минхенских тргова дочекао их је велики број становника Минхена и држављана Србије који живе у Немачкој.
Скуп и протестна шетња у Врању
Грађани Врања, на позив неформалне групе "Млади с југа", окупили су се и овог петка у центру града.
Данашњи протест назвали су "Бицикла стиже даље од аутобуса", поручују да нам студенти ових дана показују да се бициклом стиже најдаље, као и да подржавају њихове захтеве.
Затим су окупљени кренули у шетњу улицама града, зауставили су се на неколико локација, у Београдској улици су објавили да ће почети потписивање петиције против измештања градске аутобуске станице која се налази у тој улици.
Планирано је да у наредном периоду стајалиште буде премештено у Дунавску улицу, у близини Здравственог центра, што организатори скупа сматрају да није одговарајуће решење.
Испред главне поште у Врању одали су пошту шеснаестоминутном тишином настрадалима у Новом Саду.
У Лесковцу протест "Гомила се, видимо се"
Студенти Технолошког факултета у Лесковцу организовали су протест под називом "Гомила се, видимо се".
Окупљени студенти, просветни радници, грађани деветнаестоминутном тишином одали су пошту жртвама пада надстрешнице у Новом Саду и Лесковчанима седамнаестогодишњем Андрији, седмогодишњем Александру и двадесетогодишњем Марку Краљевићу који је настрадао пре два дана у саобраћајној несрећи.
Учесницима протеста обратио се студент Технолошког факултета који је рекао да наставе неће бити док се захтеви не испуне и додао да верују да ова земља може да буде боља, "али да би то била мора да нас чује, мора да нас поштује, мора да одговори, зато нашу борбу настављамо истрајно и знајте да нећемо одустати".
Студенти су одлучили да рута вечерашње шетње буде нешто другачија и да продју крајевима града куда до сада нису ишли. Од Технолошког факултета Булеваром ослободјења до Опште болнице поред Службе Хитне помоћи, кроз Улицу Милоша Обилића, преко Трга Црног Марка и улицу Максима Ковачевића назад до зграде факултета.Скуп обезбедјује полиција.
Пошта настрадалима одата у Чачку
Чачани су у 11.52 одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду шеснаестоминутном тишином и блокадом раскрснице код Гимназије.
У Новом Саду скуп "Ко је следећи", одата пошта страдалима
Новосадски студенти у блокади одржали су протестни скуп "Ко је следећи", како би пружили подршку притвореним активистима и студентима, као и грађанима, а који су, како кажу, постали мета репресије због учешћа на протестима.
Они су шетали од студентског града, зграде тужилаштва где су у 11:52, одали пошту, шеснаестоминутном тишином, настрадалима у паду надстрешнице 1. новембра, а затим су протест завршили испред Факултета за спорт и физичко васпитање, где су позвали декана овог факултета да изађе и изјасни се поводом дисциплинске пријаве коју је против студената овог факултета поднео ректор.
Бициклисти са Универзитета у Амстердаму крећу ка Стразбуру у знак солидарности са студентима из Србије
Група студената, академика и симпатизера српског порекла из Холандије јутрос је кренула бициклима са Универзитета у Амстердаму на пут дуг 626 километара ка Стразбуру.
"Овом акцијом изражавају солидарност са студентима и академском заједницом у Србији, који се суочавају са све већим притисцима због свог мирног протеста у знак подршке демократији, владавини права и против државног насиља", наводи се у саопштењу Срба из Холандије.
Непосредно пре поласка, учесници су предали писмо руководству Универзитета у Амстердаму, у којем позивају овај универзитет и кровну организацију Universiteiten van Nederland да јавно изразе солидарност и активно се ангажују у заштити академских слобода у Србији.
Srbi iz Holandije
Опширније
Краће
Гимназијалци из Лесковца пустили 19 балона, у Крушевцу тишина на Тргу глумаца
Ученици лесковачке Гимназије одали су пошту бившем ученику Марку Краљевићу који је пре два дана настрадалом у саобраћајној несрећи.
Они су симболично пустили 19 балона и положили 19 ружа.
Заједно са професорима и једним бројем грађана они су, као и сваког дана од повратка у школске клупе, минутима тишине завршили наставу.
На позив матураната у Крушевцу је на Тргу глумаца одржан протестни скуп. Окупљени грађани и матуранти поновили су подршку стедентским захтевима. Након одаваа поште за настрадале у паду надстрешнице уследила је протестна шетња централним улицама града.
Опширније
Краће
Студенати који пешаче ка Новом Пазару у Рашки стајали 16 минута у тишини
Испред зграде општине у Рашка студенти који се пешице крећу ка Новом Пазару застали су на 16 минута како би одали пошту настрадалим у паду надстрешнице у Новом Саду.
Студенти са Универзита у Београду и Новом Саду бициклима из Ваљева наставиљају вожњу ка Краљеву
Око сто студената, који су се бициклима упутили за Нови Пазар, преноћили су у Ваљевској гимназији и пут наставили ка Чачку и Краљеву. Трећа деоница њиховог пута дуга је 110 километара.
Студенти су са Београдског и Новосадског универзитета.
Опширније
Краће
Шеснаест минута тишине на више локација у Београду
У 11:52 у више места широм Србије и на неколико локација у Београду студенти и грађани са 16 минута тишине одали су пошту настрадалим у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
У Београду студенти Правног и техничких факултета блокирали су угао Синђелићеве улице и Булевара Краља Александра.
Иницијатива Београд остаје и група радника запослених у Радио-телевизији Србије "Наш пРоТеСт" блокирали су данас Таковску улицу и одали пошту страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду шеснаестоминутном тишином.
Окупљени су носили транспаренте "Наш пРоТеСт - Јааоо…", "Нећеш рушити буди Зарић", "Борба траје, мост остаје", "Несрећни људи", као и папире са именима страдалих у паду надстрешнице 1. новембра.
Њих је обезбеђивала саобраћајна полиција. Иницијатива Мост остаје, која се сада назива "Београд остаје", већ 21 петак заредом блокира улицу испред РТС и сваке недеље подноси званични захтев руководству РТС да обустави емитовање редовног програма у петак од 11.52 до 12.08 као чин солидарности.
Студенти који пешаче кренули у последњу етапу ка Новом Пазару
Студенти који пешаче из Поморавља започели су последњу етапу ка Новом Пазару након ноћи проведене у Баљевцу.
Они ће се током дана у Рашки састати са колегама из Ниша и Новог Пазара. Најављено је да ће дочек студента у Новом Пазару бити иза 20 часова.
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju pet meseci, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra i pogibiju 16 ljudi.
Grupa od 80 studenata u blokadi je 3. aprila ujutru krenula biciklima put Strazbura, da bi u "centru evropske pravde predali dokument o kršenju prava u Srbiji". Prolaze kroz ključne evropske gradove, a u Strazbur bi, prema planu, trebalo da stignu 15. aprila. Cilj puta je da evropskim zvaničnicima skrenu pažnju na studentske zahteve i trenutnu situaciju u Srbiji. Stigli su do Salburga.
Blokadama i obustavi nastave prethodnih meseci pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola u Srbiji.
Komemorativnim skupovima u više gradova u Srbiji 1. aprila obeleženo je pet meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu, srednjoškolci i nastavnici na tri i po sata blokirali su most "Gazela".
Građani Niša protestovali su 31. marta ispred Osnovnog suda zbog napada na Nataliju Jovanović, dekanku Filozofskog fakulteta Niškog univerziteta, koji se dogodio 30. marta.
Poslednje subote u martu održan je šestočasovni protest ispred Informera.
Građani i studenti okupili su se 24. marta, na godišnjicu početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ispred Generalštaba i Ustavnog suda u Beogradu. Izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je Generalštabu oduzet status kulturnog dobra.
U nedelju, 23. marta, u Novom Sadu je bio Dan žalosti zbog smrti Vukašina Crnčevića, koji je posle četiri meseca i tri nedelje podlegao povredama zadobijenim u padu nadstrešnice.
U Čačku je istog dana održan protest građana na koji su ih pozvali studenti Fakulteta tehničkih nauka u blokadi zbog događaja od subote 22. marta na Gradskom trgu kada su, kako su naveli, napadnuti studenti tog fakulteta. Nekolicina učesnika protesta razbila je vrata gradske uprave u Čačku i ušla u zgradu. Policija je saopštila da je identifikovano šest osoba. Okupljeni su tokom protesta šetali gradskim ulicama, pravili buku i gađali jajima sedište Gradskog odbora SNS-a.
U Nišu je u petak uveče 21. marta došlo do incidenta ispred mesta gde je trebalo da bude održana tribina Srpske napredne stranke. Okupljeni građani su članove SNS-a gađali jajima, kamenicama i polivali vodom. Napadnut je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kao i drugi članovi SNS-a koji su hteli da prisustvuju stranačkoj tribini. Tada su privedena i trojica studenata.
Studenti su prethodnih dana pružili i podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da "stanu na stranu građana" i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci, kao i deo radnika RTS-a.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta posle Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja, pošto je Urgentni centar osudio "širenje panike" o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio "uobičajeno", a ambulante "nisu bile preplavljene" pacijentima sa simptomima "zvučnog udara".
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom "15. za 15" u centru Beograda 15. marta.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okupljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa "15. za 15", iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici, među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA, demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci. Skupovi podrške studentima u međuvremenu su organizovani i u regionu, ali i u srpskoj dijaspori po gradovima i svetskim metropolama.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, kao i nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Коментари