Читај ми!

Марковић: Друштво подељено дубоком провалијом; Антонијевић: Студенти да се врате обавезама

Сабор "Не дамо Србију" одржава се у Београду поводом оснивања свенародног покрета, док је истовремено у Новом Пазару организован студентски протест, а настављена је бициклистичка "Тура до Стразбура". Историчар Предраг Марковић за РТС је изјавио да је кључно питање како "премостити амбис" који је отворен у друштву. Правник Милан Антонијевић сматра да тужилаштво, судови и полиција треба јасно да бране границе насиља.

Предраг Марковић, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао је да су захтеви које је синоћ на централном скупу "Не дамо Србију" изнео председник Србије Александар Вучић одговор на студентске захтеве, али да је проблем у томе што је друштво, како каже, подељено дубоком провалијом, те да је питање како ту подељеност превазићи.

"Питање свих питања је да ли постоји могућност да се премости амбис који се отворио у друштву. У науци постоји 'теорија игара' која тврди да постоји више типова друштвених трансакција – једна је игра нултог збира, где победник добија све, а друга је вин-вин ситуација, у којој обе стране добијају", истиче Марковић.

Према његовим речима, први задатак сада је да се смири ситуација и да се живот врати у редовне токове, а други – да се нико не осећа као губитник или поражена страна.

Марковић, такође, напомиње да је велико питање како ће студентске реакције изгледати у контексту најављених мера и казни према професорима, истичући да се још увек не зна како се протести организују и како функционишу пленуми.

Говорећи о новом мандатару, Марковић наглашава да ће, поред њега, у Влади бити и других нестраначких личности, као и да нови покрет није проширење постојеће странке.

"Потребна нормализација на факултетима"

Милан Антонијевић пак истиче да захтеви које је изнео Вучић одражавају све што се дешавало претходних месеци – пораст насиља, одсуство реакције и дехуманизацију дела грађана који подржавају владајућу странку. Сматра да је потребно нормализовати ситуацију на универзитетима и у школама.

Антонијевић, такође, указује да границе насиља морају бити јасно брањене, и то пре свега од стране тужилаштва, судова и полиције.

"Добро је што студенти имају политички став о друштвеним питањима, посебно када је реч о владавини права, али је још важније да испуњавају своје обавезе на факултету, учећи, а да професори преузму своју улогу у том процесу – да уче студенте, а не обрнуто. Економија, која сада трпи, такође је један од последњих, али важних захтева. Требало би да се вратимо другим порукама, а не логиком 'што горе – то боље'", наглашава Антонијевић.

Додаје да се на народном сабору нису могле чути поруке о освети према другој страни, већ да сви, па и функционери, морају преузети свој део одговорности и обавеза. Истиче да ће задаци нове Владе бити усмерени пре свега на стање у правосуђу и економији.

"Мислим да ће сваки министар имати довољно изазова да у првих сто дана покаже шта може да промени. Покрет може деловати као коректив и да захтева више од сваког ко преузме ресор. Интерес грађана и захтеви ЕУ су сада усклађени", закључује Антонијевић.

понедељак, 14. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом