четвртак, 10.04.2025, 05:50 -> 05:50
Извор: РТС
Иван Ђоковић: Протести и блокаде - проблем за привреду и креативни потенцијал
Дуготрајни протести и блокаде негативно се одражавају на привреду а највише су погођени туризам, угоститељство, логистика и транспорт, рекао је за РТС Иван Ђоковић из Уније послодаваца. Као главни задатак нове владе види дијалог са свим друштвеним групама, укључујући и студенте као креативну снагу која може да допринесе развоју економије и институција.
Иван Ђоковић из Уније послодаваца оценио је да се дуготрајни протести и блокаде негативно одражавају на привреду, али да привреда не види деструктивну већ креативну снагу која може да допринесе развоју економије и институција.
Ђоковић наводи да домаћа привреда од нове извршне власти очекује комуникацију са делом незадовољних грађана и студената, јер оно што се дешава на улици, негативно утиче на економију.
"Када бих написао број 6, ја бих са пуном сигурношћу бранио да је то број 6, а ви бисте прекопута мене бранили да је то број 9. Управо тако можемо да се осврнемо и на тренутне друштвене проблеме. Без потребе да улазимо у квалификацију и позадину протеста, они су факт који постоји у друштву и на који држава мора да обезбеди неки одговор због свих нас", рекао је Ђоковић.
Према његовим речима, протестима су највише погођени туризам и угоститељство, логистички ланци и транспортни системи.
"Можда је већи проблем што шаљемо неку проблематичну поруку у свет. Наша економска политика и бруто друштвени производ засновани су пре свега на страним директним инвестицијама. Инвеститори анализирају да ли да одрже већ постојеће инвестиције у нашој земљи, да ли да уђу у нове и зато држава као неко ко регулише једно друштво у потпуности мора што пре да нађе механизам који не треба да буде репресиван, већ демократски, оличен у дијалогу, да се из ове кризе изађе", сматра Ђоковић.
Сматра да у Србији постоји генерацијски јаз и различит начин схватања проблема у друштву.
"Важно је наћи актере, односно преговараче са довољним ауторитетом и успоставити општи друштвени дијалог. Управо се кроз проблеме који су се појавили у друштву у претходним месецима и види колико је битан дијалог између свих социјалних група како би једно друштво и држава били стабилни и могли да напредују", рекао је Ђоковић.
Ипак, сматра и то да привреда студенте не треба да тумачи само као побуњенике, већ и као једну креативну, растућу, нашој привреди и држави потребну снагу.
"Не можемо их само искључиво негативно етикетирати. И ако држава препозна њих као ресурс да их упосли у привреди, у јавном сектору, да буду медијатори негде у комуникацији са социјалним, привредним и политичким групама и иностранством, мислим да из тога можемо да извучемо нови квалитет и управо у томе јесте, тај примарни задатак за нову владу", закључио је Ђоковић.
Коментари