Gde je socijalni dijalog u Srbiji posle četvrt veka - potrebni novi propisi o radu, ali i štrajku

Srbiji su potrebni novi propisi o radu i o štrajku - saglasni su i sindikati i poslodavci. Važeći Zakon o radu iz 2014. godine ne prepoznaje novu realnost - poput platformskog i rada na daljinu. O svemu tome govorilo se na konferenciji povodom 25 godina socijalnog dijaloga u Srbiji, koju je organizovao Socijalno-ekonomski savet, a prisustvovale su srodne organizacije iz više od 20 zemalja.

Prošlo je četvrt veka od sporazuma Vlade, poslodavaca i sindikata da odluke koje se tiču ekonomskih i socijalnih prava radnika donose zajedno. Izazova nije manjkalo, a posledice korone i rata u Ukrajni više nisu najveći problem domaće privrede. Rasterećenje društvene krize zbog protesta studenata i prosvetara sindikati vide u novim zakonima o radu i štrajku.

"Mi imamo sad u Srbiji situaciju da predsednik sindikata nema nikakvu zaštitu, on treba da pregovara da se bori za prava svojih članova, u strahu da će biti otpušten, što nažalost se dešava i to ne u malom broju slučajeva. Poslednje izmene zakona koje su se desile u Srbiji sve su bile na uštrb radnika i radničkih prava", tvrdi potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Goran Milić.

Poslodavaci ne misle tako, ali su saglasni da su zakoni o radu i štrajku prevaziđeni i da ih treba menjati.

"Promenili su se uslovi rada i poslovanja, uveden je i taj rad na daljinu i platformski rad i trebalo bi voditi o svim tim okolnostima računa i da se donese uz socijalni dijalog najbolje rešenje. Velika je društvena kriza, mi smo organizacija koja je podignuta na socijalnom dijalogu. Prosveta je ranije ukazivala na svoj položaj i mi kao Unija poslodavaca smatramo da je prosveta stub razvoja jednog društva, i da mladi ljudi u toj školi stiču osnove za život, i zaista bi trebalo da prosvetari imaju dostojanstvene uslove za život, za rad", kaže Svetlana Budimčević iz Unije poslodavaca.

Dijalog postoji - za nove odluke čeka se nova Vlada

U Socijalno-ekonomskom savetu kažu da dijalog tri strane - postoji. Za nove odluke čekaju novu Vladu. Podsećaju da su učestvovali u protokolu iz 2023. kojim su zarade nastavnika početnika izjednačene sa republičkim prosekom.

"Ne samo da je ispunjeno to iz protokola nego su sindikati prosvete uspeli u pregovorima sa Vladom Srbije da dobiju i više od onoga što je traženo, da li postoje drugi zahtevi koji su se u međuvremenu pojavili ja to ne znam, ali ono što je bilo u protokolu to je ispunjeno i više od onoga što je traženo", ističe Dušan Petrović iz Socijalno-ekonomskog saveta.

"Socijalni dijalog predstavlja nužan i neophodan preduslov za rešavanje problema u svim oblastima društva kroz uspostavljanje međusobnog poverenja i razumevanja između socijalnih partnera, a sve se to postiže poštovanjem postignutog dogovora ispunjavanjem preduzetih obaveza od strane svakog od učesnika u socijalnom dijalogu", smatra ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u tehničkom mandatu Nemanja Starović.

Iako se većina vratila na nastavu, prosvetari ne odustaju od zahteva da se smanji administracija, preispita reprezentativnosti sindikata i njihov dogovor sa državom po kome njihovi članovi imaju bolje materijalne uslove.

субота, 19. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом