Широм света се и данас су се одржали протести подршке студентима у Србији, а српска дијаспора се, окупила и на Одеон плацу у Минхену.
недеља, 02.02.2025, 12:15 -> 13:08
Извор: РТС
Širom Srbije i danas protesti i petnaest minuta tišine
Beogradski studenti su petnaestominutnom tišinom odali poštu za žrtve pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, blokirajući saobraćaj na raskrsnici kod tehničkih fakulteta na Bulevaru kralja Aleksandra, a pridružili su im se i zaposleni u Apotekama Beograd, koji su nešto ranije protestovali kod Londona. Odavanje pošte i protestne šetnje u više gradova Srbije.
Протестна шетња у Бајиној Башти
После 15 минута тишине на Тргу, грађани Бајине Баште су протестном шетњом вечерас послали подршку студентима, истичући да нису све Дрине криве.
Протест "Расветлимо Власотинце"
Под називом "Расветлимо Власотинце", протест подршке студентима одржан је вечерас у овом месту.
У центру Власотинца, код зграде Општине окупио се велики број грађана, студената, ученика да, како кажу, подрже студенте у одлуци да не одустану до испуњења захтева.
После 15 минута тишине за 15 жртава у Новом Саду, одржана је протестна шетња улицама Власотинца. Тишина и траспарентни, без говорника, као и велики одзив обележили су ово окупљање чији је мото вечерас био "Недеља и сви смо ту".
У Брусу после одавања поште, 15 минута буке
Шесто по реду окупљање грађана у Брусу и вечерас у знак подршке студентским захтевима
Присутнима се обратио студент Јован Чоловејић а потом професорка српског језика и књижевности Јасна Ракићевић.
После петнаестоминутне тишине са укљученим лампама на мобилним телефонима, одавање поште страдалих у Новом Саду, уследило је 15 минута буке.
Окупљени грађани прошетали су главном улицом више пута носећи транспаренте и правећи буку пиштаљкама.
Тишина и блокада раскрснице у Смедереву
Грађани Смедерева, окупили су се на раскрсници код Зелене пијаце у 17 сати, како би одали пошту страдалима у Новом Саду и пружили подршку студентима.
Након петнаестоминутне тишине и блокаде раскрснице, окупљени су кренули у шетњу главним улицама града.
"Трка подршке студентима" и шетња у Чачку
На позив студената у блокади, Чачани су у протестну шетњу под паролом ’’Што сте чачкали Чачане’’ кренули од Факултета техничких наука до Гимназије, где је одата пошта настрадалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Потом је настављена шетња у пратњи пољопривредника на тракторима. На тргу је наступио хор чачанске Гимназије, а окупљенима су се обратили студенти, пољопривредници и други говорници.
Сат времена пре почетка протеста, Чачани су Градским бедемом и централним улицама трчали "Трку подршке студентима’’, у знак подршке студентима.
Чачани су трчали два круга од Факултета техничких наука, Градским бедемом, па кроз централне градске улице, поред цркве, трга и главне поште, у укупној дужини од 5,5 километара.
Протест у Крушевцу уз обраћање студената и просветних радника
Под слоганом "Крушевац још јаче уз студенте " на Тргу глумаца одржан је још један протест. Пре почетка овог скупа служила се "професорска " кафа. Уследила је петнаестоминутна тишина за 15 жртава у Новом Саду.
Присутнима се потом обратила студенткиња Стоматолошког факултета Универзитета у Београду Барбара Недељковић, која је скренула пажњу да ово није страначки скуп већ протест подршке студентима. Замолила је да се уклоне сва страначка обележја и упознала присутне са захтевима студената.
"Веома ми је драго и веома сам поносна на све вас који стојите сада испред мене, као и на моје колеге и суграђане који су у Новом Саду. Заједно доказујемо да државу не чини власт, него сви ми – људи", рекла је Недељковићева.
Глигорије Трајковић, студент треће године Медицинског факултета у Београду, некадашњи ђак генерације Медицинске школе, у обраћању Крушевљанима истакао је да сматра да је неопходно чути будућност, не само овога града већ и ове земље.
"Узрок томе је огромна трагедија у Новом Саду. То што се догодило у новембру прошле године резултат је дугогодишњег непостојања институција, корупције и нестручног кадра који постоји у готово свим професијама у нашој Србији", рекао је Трајковић.
На протесту су говорили и просветни радници Бранимир Шошкић и Јелица Васић. Уследила је и шетња окупљених до под паролом "Ослободимо Расадник" до једног од крушевачких насеља. Скуп је протекао мирно.
Петнаест минута тишине на Тргу ослобођења и протестна шетња центром Пожаревца
Пожаревљани су се још једном окупили на Тргу Ослобођења, на скупу који су организовали матуранати Гимназије и Економско-трговинске школе. У 16.15 започели су 15 минута ћутања, када је утихнула чак и музика у кафићима у центру града и њихови гости. Тишини су се придружили и грађани који живе у околним зградама, а који су изашли на терасе и прозоре.
Колона грађана, дужа од Табачке чаршије, направила је круг око језгра центра града и вратила се на Трг ослобођења, због чега је саобраћај био обустављен на сат времена. Након тога су одржани говори на тракторској приколици коју су довезли пољопривредници.
Протестна шетња у Јагодини, колону предводили бајкери
Грађани Јагодине, предвођени студентима Факултета педагошких наука и матурантима средњих школа окупили су се током поподнева на тргу у Јагодини.
У 17 часова петнаестоминутном тишином одали су пошту страдалима на железничкој станици у Новом Саду.
Колона коју су предводили јагодински бајкери са заставама Србије је потом кренула главном градском улицом у протестну шетњу.
Ужичани на два сата блокирали магистрални пут ка Златибору
На позив ученика, студената и просветних радника, Ужичани различитих гренерација окупили су се на Тргу Светог Саве,испред Гиманзије и кренули у протестну шетњу до Ложионичког моста где су у 17 часова започели двосатну блокаду саобраћаја на магистралном путу који у једном смеру води ка Златибору, а у другом ка Севојну и Пожеги.
Студенти Академије струковних студија, Педагошког факултета и матуранти позвали су суграђане да и они буду уставни чувари уз мото "Одговорност" и "Нећемо се продати".
На магистралном путу одржано је и 15 минута ћутања за настрадале под надстрешницом у Новом Саду. Пропуштена су кола хитне помоћи, а поздрављени су и од особља и путника воза који је у том моменту кренуо са ужичке железничке станице.
Протест “Четири у четири, ћутања је доста” у Нишу
Студентски протест под називом "Четири у четири, ћутања је доста” у Нишу почео је окупљањем на четири моста - Мосту Младости, Мосту код Делте, Мосту код Роде и Мосту код Диса.
После одавања поште страдалима у Новом Саду, формиране су две колоне које су се састале на Тргу краља Милана, где су се студенти извели перформанс.
Протесту су се придружили и бајкери.
Блокиран мост на Сави код Шапца
Матуранти шабачких средњих школа, студенти, ђаци, просветни радници, пољопривредници, бајкери и грађани блокирали су мост на Сави код Шапца, на магистралном путу Шабац – Рума. Блокада је трајала до 18.30.
Након скупа код библиотеке, окупљени су градским улицама у протестој шетњи и вожњи дошли до моста, који су блокирали.
Под слоганом "По 15 за 15"’, најављено је да ће данашњи протест трајати 225 минута, 15 минута за сваку жртву.
Петнаестоминутном тишином, окупљени одају пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду.
Одавање поште у Варварину
Студенти родом из Варварина, просветни радници и грађани окупили су се у центру града како би одали пошту страдалима приликом пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду и пружили подршку студентима да истрају у протестима до испуњења захтева.
На скупу, симболичног назива "Варварин поново (у)стаје", присутнима су се обратили новосадски студент Лазар Митровић и и студенткиња журналистике у Нишу Анђела Јеремић.
Јеремићева се захвалила грађанима који су дошли из околиних места на подршци и истакла је да су студенти истрајни у својим захтевима, ма колико да им је тешко.
"Ово није борба за политичке услове, нити је борба студената, већ свих нас, јер се боримо за грађанска питања. То су питања о којима сви треба да водимо рачуна, јер сви живимо у овој земљи и свима су нам права угрожена", рекла је Јеремићева.
После петнаестоминутне тишине, окупљени су носећи транспаренте прошетали пешачком зоном, а потом се мирно разишли.
Учесници блокаде код Моста слободе у Новом Саду одали су пошту жртвама пада надстрешнице на новосадској Железничкој станици петнаестоминутном тишином, настављајући 24-часовни протест у оквиру којег је за 15 сати најављен пленум са грађанима.
Након сусрета са ауторима емисије "Ментално разгибавање, те музичког и говорног програма, за 14 часова најављена је акција групног чишћења, а у 15 сати требало би да почне пленум са грађанима, који се већ окупљају.
Одавање поште у Земуну
Студенти Пољопривредног факултета, ученици Земунске гимназије и грађани и данас су од 11:52 до 12:07 часова, блокадом саобраћаја на Авијатичарском тргу, одали почаст жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Блокаду, у којој је било и много родитеља са малом децом, обезбеђивала је саобраћајна полиција, која је зауставила саобраћај у свим смеровима стотинак метара даље.
Учесници блокаде пропустили су један аутомобил, чији возач је рекао да у Ургентни центар вози тешко повређену особу.
Блокада код Правног факултета
Београдски студенти су петнаестоминутном тишином одали пошту за жртве пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду, блокирајући саобраћај на раскрсници код техничких факултета на Булевару краља Александра, а придружили су им се и запослени у Апотекама Београд, који су нешто раније протестовали код Лондона.
Студентима и апотекарима придружили су се и грађани.
Учесници протеста носили су транспарент са великом црвеном руком, која је постала симбол протеста на којима се тражи одговорност за смрт 15 особа у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Запослени у предузећу Апотеке Београд нешто раније су блокирали саобраћај на раскрсници Кнеза Милоша и Краља Милана, протестујући због ситуације у том предузећу.
Studenti širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata povodom tragedije na Glavnoj železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je zbog pada betonske nadstrešnice poginulo 15 ljudi.
Zahtevi studenata u blokadama su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni. Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije obavestilo je pre svega, kako se navodi u saopštenju, stručnu javnost, da je u saradnji sa Vladom pribavilo svu zahtevanu i raspoloživu dokumentaciju vezanu za realizaciju projekta izgradnje železničke pruge Beograd-Subotica-državna granica (Kelebija), sa svim objektima u njenoj funkciji.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole. Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije koja je bila u trodnevnom štrajku.
Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.
Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Maturanti novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavili su blokadu zato što su, kako navode, ispunjeni svi zahtevi osim izvinjenja direktora.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Skupovi podrške studentima koji skoro tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi. Nedavno, održani su i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru, ali i po evropskim gradovima – Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu.
Коментари