Читај ми!

Takovska 10: Studenti i izgubljeno poverenje u institucije – ko ga je narušio i kako ga vratiti

Ela Zeković, studentkinja i predstavnica plenuma FPN-a, istakla je u Takovskoj 10 da se studenti ne osećaju bezbedno i pojasnila njihove zahteve, kao i uslove za obustavanje blokade. Student Medicinskog fakulteta u Beogradu Miloš Pavlović rekao je da je šokiran vešću o napadu na studente u Novom Sadu i pozvao na dijalog i stabilnost. Studenti nemaju poverenja u institucije, istakao je dekan FDU u Beogradu Miloš Pavlović, dok profesor FPN Milan Jovanović podseća da nasilje traje dosta dugo i da je sada eskaliralo. Profesori su objasnili i do kada blokade mogu da traju, a da godina bude nadoknadiva.

Da li su ispunjeni studentski uslovi, treba li studenti da prihvate ponuđeni dijalog, koji su putevi iz društvene i političke krize u Srbiji?

Miloš Pavlović, dekan Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, podsetio je da je sve krenulo nasiljem ispred FDU.

"Moram da napomenem da je po svim činjenicama to bilo organizovano nasilje. To je bio organizovan skup ljudi koji su pripadnici jedne stranke. To nisu spontani prolaznici", ukazao je Pavlović.

Njihovo procesuiranje će trajati, dodaje profesor FDU, ali napominje da se zna kako će oni biti procesuirani.

"Studenti nemaju poverenja u institucije", istakao je profesor Pavlović.

Milan Jovanović, profesor FPN u Beogradu, rekao je da nasilje traje dosta dugo i da je sada eskaliralo.

"Mi smo zadnjih sedam osam godina u jednom stanju hladnog građanskog rata kako neki to označavaju. Ovaj okidač koji je pokrenuo sve ove studentske proteste je krenuo ispred Fakulteta dramskih umetnosti upravo nasilnim činom i to što je vlast i vladajuća partija propustila da hitno reaguje, to je dalo zamajac ostalim događanjima", ocenjuje Jovanović.

Ela Zeković, studentkinja FPN-a u Beogradu i predstavnica plenuma tog fakulteta rekla je da se studenti uvek nadaju da, kada izađu na ulicu neće biti problema, ali da se svaki put pokaže da to nije tako.

"Mi kada izađemo na ulice, mi se ne osećamo i dalje bezbedno i nekako mi se čini da moramo da pošaljemo poruku da institucije moraju da rade svoj posao, da institucije moraju brže i nekako efikasnije da reaguju", istakla je Zeković.

Smatra da je današnja reakcija na napad na studente u Novom Sadu početak, ali ističe da reakcija policije nije dovoljna, već i tužilaštvo i druge institucije moraju da rade svoj posao.

"Mislim da je to jedan pomak. Nekako mi se čini da što su češći napadi ti bili, da je taj pritisak stvoren da institucije moraju brže da reaguju. Samo se nadam da ne moramo da dođemo do još nečeg težeg da bi institucije rešile da rade svoj posao", istakla je Zeković.

Student Medicinskog fakulteta u Beogradu Miloš Pavlović, koji je u petak govorio na mitingu u Jagodini povodom osnivanja Pokreta za narod i državu, rekao je da se šokirao današnjom vešću o napadu u Novom Sadu, zato što smatra da nasilju nema mesta u našem društvu, kao i da je on dobio preteće poruke.

"Zbog toga zastupam neki drugačiji stav da treba da se pozovemo na dijalog, na mir, na stabilnost. Treba da počnemo da razgovaramo konačno", ističe Pavlović.

Uputio je podršku koleginici, studentkinji Fakulteta umetnosti u Novom Sadu uz želju da se što pre oporavi.

Ela Zeković se nada, kako je rekla, da kolega shvata da blokade koje se organizuju i jesu da bi se svi osećali bezbedno i zaštićeno, i da institucije reaguju ako pretnje postoje.

"Kako to da se iznova i iznova dele novi dokumenti?"

Kada je reč o zahtevima studenata i šta je to što bi ih zadovoljilo, Ela Zeković ističe da im je važno da dokumentaciju o Železničkoj stanici u Novom Sadu pregledaju temeljno, na čemu rade studenti zajedno sa profesorima, podsećajući da je Građevinski fakultet na svom sajtu objavio koja dokumentacija nedostaje, pre nego što je izašla nova.

"Treći put je nama rečeno da je sva dokumentacija objavljena. Znači, ako je svaki put zahtev ispunjen, kako to da se iznova i iznova dele novi dokumenti?", ukazala je Zeković.

"I dalje ne postoji uvid u to ko je i kako procesuiran"

Što se tiče zahteva za procesuiranje napadača na studente, Zeković kaže da i dalje ne postoji uvid u to ko je i kako procesuiran.

"Ti predistražni procesi nama ne znače u smislu da će neko biti saslušan", dodaje Zeković. 

"Kada budemo sami sigurni da su zahtevi ispunjeni, prekinućemo sa blokadama"

Plenumi, kaže, u ovom trenutku analiziraju svu potrebnu dokumentaciju i sve potrebne procese.

"Kada mi budemo utvrdili, ako budemo utvrdili, da je ovaj put sve ispunjeno, kako je to, ponavljam, treći put rečeno, minimum, mi ćemo, kada budemo sami sigurni da su ti zahtevi ispunjeni, da je sve urađeno onako kako smo mi tražili da se uradi, mi ćemo prekinuti sa blokadama", rekla je Ela Zeković.

Da li su plenumi legitimni

Studenti donose odluke okupljeni u plenumima, za koje student Miloš Pavlović kaže da su izuzetno dobra stvar, ali smatra da je jedini legitimni predstavnik studenata, za sada, po zakonu, studentski parlament.

"Takođe, želeo bih da kažem da taj plenum trenutno nije baš pravi pokazatelj kako bi taj plenum trebao da izgleda. Plenum jeste skupina svih studenata, ali trenutno u tom plenumu učestvuje pet odsto studenata. Na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, sa kojeg ja dolazim, mi imamo 5.500 studenata, a trenutno na plenumu je 100 do 200 studenata", navodi Pavlović.

Međutim, dekan FDU Miloš Pavlović smatra da su plenumi, u ovim okolnostima, jedini legitimni.

“Svi parlamentarni i predsednički izbori su plenumi ustvari. Znači, svi građani su pozvani da glasaju, je li? I ko je izašao da glasa, on ima pravo glasa, je li tako?“, objašnjava profesor Pavlović.

Milan Jovanović smatra da je plenum kao oblik odlučivanja studenata i njihovog organizovanja možda iznuđeno rešenje, pošto postoje problemi sa funkcionisanjem studentskih parlamenata na fakultetima.

"Mi smo posebno imali problem na našem fakultetu. To je razrešeno i sada je konačno konstituisan parlament. Inače, na izborima je bila jako velika izlaznost. Postoji jedan deo studenata koje to ne interesuje. Ja mislim da je plenum sada neizostavan oblik rada, ali da to nije najbolji oblik rada. On mora da se vrati studentskom parlamentu“, kaže profesor FPN-a.

Do kada blokade mogu da traju, a da školska godina bude nadoknadiva

Na pitanje hoće li se školska godina nadoknaditi i do kada je moguće produžiti blokade a da ona ipak bude uspešna, profesor Jovanović ocenjuje da, ukoliko školska godina krene na vreme, to je kraj februara, ili ne sa velikim zakašnjenjem, onda bi sa planovima mogli to da nadoknade.

"Moramo naći neki oblik, jer ovi procesi, sami konstatujemo, koji se odvijaju pred tužilaštvom, pred raznim institucijama, mogu trajati mesecima. Godinama čak. Suđenje će sigurno trajati više godina. Znači, ne bi trebao ishod da bude da studenti sami sebe blokiraju u onome što je važno za njihove interese“, kaže Jovanović.

Takođe, profesor Miloš Pavlović ističe da su nastavnici na FDU odlučili da nadoknade gradivo onog trenutka kada blokada prestane, i da bi, ako se to desi do kraja februara, možda malo kasnije, uspeli možda da nadoknade sve.

Dijalog, poverenje i uloga medija

Dekan FDU Miloš Pavlović slaže se da je dijalog rešenje, ali da pre toga mora da se uspostavi poverenje.

Upitao je šta je Radio-televizija Srbije uradila da bi se ostvario dijalog.

"Za dijalog je potrebno poverenje. Ova institucija unosi poverenje samo u određenu grupaciju ljudi. Ukoliko hoćete da dobijete poverenje tih 100.000 koji su bili na Slaviji ili ovih koji zvižde RTS-u, morate da promenite paradigmu izveštavanja", smatra dekan FDU.

Najviše agresije je, ukazuje, na medijima, koji treba da upotrebljavaju drugačiji vokabular prema studentima.

Profesor Jovanović je, upitan kako bi agresija mogla da se spusti, rekao da bi to nesumnjivo moglo da se uradi dijalogom, ali da za sada ne vidi mogućnost za to. "Imamo duži period, bar jednu deceniju političkog monologa. Da sada puknemo prstima i pozovemo na dijalog, to ne biva", smatra Jovanović.

Profesor FPN-a kaže da su napravljene dve javnosti, "jedna roze i druga tamna".

"I tu RTS je probao da pravi neke valere sive, manje ili više uspešno. Pokušaj RTS-a da napravi dijalog u političkom polju, u ovim emisijama u kojima ste vi učestvovali, završio se katastrofom. Politički akteri su napravili jedan rascep koji je udaljio prvo njih, onda je udaljio društvo", ocenio je Jovanović.

субота, 01. фебруар 2025.
9° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове