субота, 01.02.2025, 05:56 -> 06:59
Кад пожар изађе на кров - јесу ли даноноћна дежурства решење за заштиту домова за старе
Протекле године пожари у пет домова за смештај старијих особа однели су 13 живота. Испуњавање услова за заштиту од пожара предуслов је за добијање лиценце, али се у пракси дешава да многи домови примају кориснике иако нису испунили тај услов.
Домови за старе све мање су места где старији одлазе да у друштву вршњака проведу остатак живота, а све више социјално-здравствене установе у којима се тражи место више за дементне, палијативно збрињавање и за особе с инвалидитетом.
Надежда Сатарић из организације "Амити-снага пријатељства" наводи да је битно да корисници добију негу и пажњу од особља, а сродници да имају сигурност.
Важно је дежурство у домовима
"Да имају сигурност у особљу које је ту, да ће они учинити све да му помогну, а да се не догађа да немају довољно особља, да се не догађа да остану без дежурстава у ноћним сменама", рекла је Сатарић.
Да је тога било у дому за старе у Барајеву, могла је да се спречи тргедија у којој је осам особа страдало.
Из Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије истичу да су власници одговорни за спровођење закона.
"Нас у Србији има 150, у неким градовима и општинама по један инспектор заштите од пожара. Не треба бежати од одговорности, али власници и старатељи су дефинитивно у тим ситуацијама најодговорнији јер је овај пожар тамо изашао на кров, тако кажемо ми у жаргону. То значи да је трајао два, три сата најмање. Неко је то требало да види, да јави и да спаси људе", рекао је Ненад Јоцић.
План заштите од пожара неопходан у другој категоризацији
Уз школе, вртиће, болнице, домови за старе су у другој категорији угрожености од пожара, што значи да треба да имају опрему и уређаје за детекцију и гашење пожара проходне путеве за евакуацију.
"Обавезе које произилазе из категоризације у другој категорији угрожености је да се донесе план заштите од пожара и да постоји служба оспособљена која треба да обезбеди двадесетчетворочасовно дежурство у дому", објаснио је Јоцић.
Такво дежурство власницима приватних домова задаје муку и кочи добијање лиценце. Двадесетчетворочасовно дежурство захтева бар четири радника обучена за заштиту од пожара. Уз план заштите, кажу, то их кошта неколико хиљада евра. За мале домове, то је велики издатак.
Радослав Миловановић из Удужења приватних домова за стара лица наглашава да се несрећним догађајима у којима старадају корисници домова мора стати на пут и да се то мора урадити заједничким деловањем.
"У протеклих годину дана били смо сведоци трагедије где страдају наши корисници и где се по старом паушалном обичају у делу јавности баца анатема на све пружаоце услуга. Сазнајемо и за тешке злоупотребе службених положаја и друга кривична дела да се у нашем систему, било државном или приватном сектору, хапсе најодговорнији у социјалној заштити", рекао је Миловановић.
Слично је и у региону, због чега су неки мали домови ставили кључ у браву. Улагање у безбедност није јефтино, али је прескупо када се штедња плаћа животима.
Коментари