Kurs o nuklearnom pravu u Beogradu okupio stručnjake iz 42 zemlje

Na Pravnom fakultetu u Beogradu se održava dvonedeljni Međuregionalni kurs o nuklearnom pravu. Na kursu su stručnjaci iz 42 zemlje i iz naše, koja novim zakonom o energetici stvara uslove za vraćanje nuklearnoj energiji.

Međunarodna agencija za atomsku energiju okuplja više od 150 zemlja. Cilj njenog kursa u Beogradu je da pomogne članicama da se suoče sa izazovima razvoja nuklearnih tehnologija.

"Sve zemlje, bez obzira na sektore u kojima koriste nuklearnu tehnologiju, zahtevaju adekvatan nuklearni zakon. Nacionalne vlade su odgovorne za uspostavljanje nacionalnih pravnih okvira. Da bi to uradile, potrebni su kvalifikovani ljudski resursi i stručnost za razvijanje neophodnih zakona i propisa", rekla je Hua Liu, zamenik generalnog direktora Međunarodne agencije za atomsku energiju.

"Nuklearno pravo je skup pravila koji se pre svega odnosi na standarde bezbednosti i sigurnosti kod primene nuklearnih aktivnosti. Takođe i na jonizujuće zračenje, kao jedan izvor koji može da našteti i zdravlju ljudi ali i životnoj sredini. Jako je važno povezivati nuklearno pravo. Naročito sa onim pravilima koji ukazuju na pristup javnosti informacijama koje se tiču uticaja na životnu sredinu ali takođe učešće javnosti u donošenju odluka i pravu na adekvatnu pravnu zaštitu", navela je Mirjana Drenovak Ivanović, profesorka Pravnog fakulteta u Beogradu.

Potrebe za nuklernom energijom u mirnodopske svrhe rastu i u medicini, naprednim tehnologijama , poljoprivredi.

"Četrdeset dve zemlje sveta su ovde, slušaju i gledaju kako se pravi nuklearno pravo. Ovo je trenutak koji je prvi put u istoriji van BEČ-a i van Evropske unije. Beograd je prvi grad na svetu koji je dobio pravo da organizuje ovakav kurs. Ja se iskreno nadam da će to preći u jednu tradiciju", istakao je Slađan Velinov, direktor Direktorata za radijaciju i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije.

"Nuklearna nauka i tehnologija direktno doprinose postizanju više od polovine ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija. Dok se svet bori sa klimatskim promenama i energetskom nesigurnošću, sve više zemalja razmatra uvođenje nuklearne energije", dodala je Hua Liu.

Međunarodna agencija za atomsku energiju kroz razne programe uložila je 60 miliona evra u edukaciju naših stručnjaka za unapređenje kontrole radijacionog zračenja.

петак, 22. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње