Читај ми!

Prvi susret brucoša iz unutrašnjosti sa Beogradom – kako se navikavaju na veliki grad, a od čega strahuju

Beograd dočekuje još jednu generaciju studenata iz unutrašnjosti. Kada stignu u veliki grad, najveći im je strah kako će se snaći, što muči i njihove roditelje.

Za mnoge studente to je prvo odvajanje od kuće, često i prvi dolazak u Beograd. Uz kofere sa sobom nose želje, nade, ambicije, ali i strahove.

Svake godine prestonica primi oko 10.000 brucoša, ali gostoljubivost u početku ne osete baš svi.

Student Pravnog fakulteta Vuk Vučić kaže da je prvog dana fakulteta, kada je bio prijem studenata, omašio stanicu na kojoj treba da izađe iz prevoza.

"Drugar i ja smo iz Vrnjačke Banje i živimo u domu. Nismo videli lepo znak koji autobus treba da čekamo i ušli smo na pogrešnu stranu i onda smo završili u Mirijevu 3 na poslednjoj stanici", priseća se Vukić.

Objašnjava i da su, srećom, stigli na vreme.

"Poješće te Beograd"

Student Mateja Grujić kaže da se plašio da li će se snaći. "Mi iz unutrašnjosti imamo jedan termin - poješće te Beograd", prepričava svoje iskustvo Grujić.

Još jedan student iz unutrašnjosti Marko Zečević kaže da mu je po dolasku bilo sve novo.

"Sredina, društvo, nisam znao nikoga, ali vremenom sam upoznao nove ljude. Navikao kako radi fakultet, kako žive studenti i sad mi je to rutina", objašnjava Zečević.

Orijentisanje u velikom gradu

I prvo se pamte linije prevoza do fakulteta, pa do spomenika na Trgu republike. Onda redom - do potpunog navikavanja na gužve, organizovanja vremena za učenje.

Naviknu se i na cene u prodavnicama i počnu dobro da procenju koliko je "crvenih" potrebno za noćni život. Sve je to - studentski.

"Počinjem da živim sam, imam društvo, počinjem da odgovaram sam za sebe, plati ovo - ono, to je velika odgovornost", objašnjava Miloš Boćanin.

Roditeljska briga

Baš zato, da ih ne pojede Beograd, roditelji zovu svaki dan i postavljaju mnoga "dosadna" pitanja. Brinu o svemu  - kako ide učenje, da li su jeli, imaju hiljadu pitanja.

"Sad je najveća briga kako obezbediti novac da student živi u Beogradu, da može bezbedno da studira, da ne mora da radi makar na prvoj godini fakulteta", kaže majka jednog studenta Dragana Veljović.

Kaže i da za iznajmljivanje stana u Beogradu mora da se izdvoji od 40.000 pa naviše.

"To su stanovi u suterenima, sa lošim nameštajem. Tako da je to veliki zadatak, komunalije, hrana, prevoz...", kaže Veljovićeva.

Neki roditelji se nikada zaista ne naviknu na taj odlazak, a za studente - kuća je uvek kuća, ma koliko daleko bili, i uvek je lepo vratiti se.

недеља, 05. јануар 2025.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње