Читај ми!

Ракија као национални бренд – Шумадија ствара нови стандард у производњи "ватрене воде"

У Србији се годишње произведе око 50 милиона литара ракије. Извоз тог националног бренда из године у годину расте. Да би се повећали количина и квалитет неопходно је укључити и мале произвођаче. Због тога је у Шумадијском округу основан фонд "Дестилати за дестилерије" из ког је првих 16 произвођача већ добило помоћ.

У домаћинству Перића у шумадијском селу Маслошеву производњом ракије баве се четири деценије. Годишње произведу између 20 и 30 хиљада литара дестилата, односно меке ракије. Захваљујући фонду "Дестилати за дестилерије" добили су помоћ стручњака. 

"Уз помоћ технолога, побољшати квалитет нашег дестилата и самим тим ћемо га лакше предати", каже Милан Перић, произвођач ракије.

То малим произвођачима осигурава и зараду, а на добитку су и дестилерије.

"Ти људи ту ракију неће продавати нелегално, него ће дати нама. Ми ћемо то увести у легалне токове и сви ћемо бити задовољни", каже Александар Станковић, власник дестилерије.

То је и циљ фонда "Дестилати за дестилерије" од осам и по милиона динара, који су, осим за пружање стручне помоћи, потрошени и за набавку опреме. За 16 добитника грантова новац су обезбедили град Крагујевац и општине Аранђеловац и Рача.

"Овакви фондови јесу пример добре праксе где људи на локалном нивоу могу да препознају шта је проблем и да се јасно таргетира и ту онда и кроз можда мања средства веома може да помогне пољопривредницима", каже Ивана Поповић из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.

А требало би да га следе и остали окрузи у земљи. То је жеља и оснивача фонда, Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља, која је спремна за пружање нове туре помоћи произвођачима “ватрене воде”.

"Процес селекције ће трајати до јуна месеца. Након тога ћемо ући у набавку опреме и онда ћемо за следећу сезону производње дестилата имати неких тридесетак корисника", каже Ненад Поповић, директор Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља.

И план је да произведу између 60 и 80.000 литара дестилата контролисаног квалитета. То значи више шумадијске шљивовице на домаћем и иностраном тржишту, која је и на Унесковој листи нематеријалног културног наслеђа.

уторак, 07. јануар 2025.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње