недеља, 05.01.2025, 05:50 -> 06:31
Извор: РТС
Ракија као национални бренд – Шумадија ствара нови стандард у производњи "ватрене воде"
У Србији се годишње произведе око 50 милиона литара ракије. Извоз тог националног бренда из године у годину расте. Да би се повећали количина и квалитет неопходно је укључити и мале произвођаче. Због тога је у Шумадијском округу основан фонд "Дестилати за дестилерије" из ког је првих 16 произвођача већ добило помоћ.
У домаћинству Перића у шумадијском селу Маслошеву производњом ракије баве се четири деценије. Годишње произведу између 20 и 30 хиљада литара дестилата, односно меке ракије. Захваљујући фонду "Дестилати за дестилерије" добили су помоћ стручњака.
"Уз помоћ технолога, побољшати квалитет нашег дестилата и самим тим ћемо га лакше предати", каже Милан Перић, произвођач ракије.
То малим произвођачима осигурава и зараду, а на добитку су и дестилерије.
"Ти људи ту ракију неће продавати нелегално, него ће дати нама. Ми ћемо то увести у легалне токове и сви ћемо бити задовољни", каже Александар Станковић, власник дестилерије.
То је и циљ фонда "Дестилати за дестилерије" од осам и по милиона динара, који су, осим за пружање стручне помоћи, потрошени и за набавку опреме. За 16 добитника грантова новац су обезбедили град Крагујевац и општине Аранђеловац и Рача.
"Овакви фондови јесу пример добре праксе где људи на локалном нивоу могу да препознају шта је проблем и да се јасно таргетира и ту онда и кроз можда мања средства веома може да помогне пољопривредницима", каже Ивана Поповић из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.
А требало би да га следе и остали окрузи у земљи. То је жеља и оснивача фонда, Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља, која је спремна за пружање нове туре помоћи произвођачима “ватрене воде”.
"Процес селекције ће трајати до јуна месеца. Након тога ћемо ући у набавку опреме и онда ћемо за следећу сезону производње дестилата имати неких тридесетак корисника", каже Ненад Поповић, директор Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља.
И план је да произведу између 60 и 80.000 литара дестилата контролисаног квалитета. То значи више шумадијске шљивовице на домаћем и иностраном тржишту, која је и на Унесковој листи нематеријалног културног наслеђа.
Коментари