Upozorenje na nasilnika u komšiluku - od straha za bezbednost do kršenja ljudskih prava
Na Novom Beogradu i Bežanijskoj kosi osvanula fotografija muškarca ispod koje je bilo upozorenje da je reč o višestrukom povratniku i nasilniku. Tužilaštvo se ubrzo oglasilo sa objašnjenjem da je osumnjičeni pušten na slobodu jer nije bilo dovoljno dokaza protiv njega. Uskoro je stiglo još jedno saopštenje da je ipak uhapšen. Fotografije sa optužbama da su na njima lopovi, nasilnici i silovatelji su sve češće.
Slike muškarca sa upozorenjem da je reč o nasilniku brzo su skinute sa bandere na Novom Beogradu, kažu građani. Ne znaju ko ih je tamo postavio.
Nekoliko stanovnika Novog Beograda je za RTS izjavilo da ničiji lik ne treba tako izlagati i stavljati ljudima metu na čelo, a uz to dizati tenziju. Međutim, da problem tog tipa postoji u komšiluku, treba upozoriti, smatraju neki od njih.
U Trećem osnovnom javnom tužilaštvu kažu da osumnjičeni A. K. koji je uhapšen krajem juna, na saslušanju nije iznosio odbranu.
"Dana 30. juna 2023. po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu zadržano je lice A. K. zbog postojanja osnovane sumnje da je izvršio više krivičnih dela polno uznemiravanje na teritoriji Novog Beograda. U toku tih 48 sati lice je ispitano, Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu je stavilo predlog za određivanje pritvora", kaže javna tužiteljka Milica Stojanac Maretić.
Sud je taj predlog odbio, pa se A. K. nalazi na slobodi, a dokazne radnje su i dalje u toku. Zakon kaže, niko nema pravo da ugrožava ljudska prava, čak i osumnjičenog ili osuđenog lica.
"Ako je to lice izdržalo svoju kaznu i na neki način društvu odužilo svoj dug, onda ne vidim razlog za to, osim i izuzev ukoliko nije ugrožena bezbednost i sigurnost na taj način da je to bio jedini mogući put da se recimo zaštiti neko lice ili neka grupa lica", kaže advokat Ivan Simić.
Ističe da se ne može smatrati dozvoljeno da se neko etiketira kao kriminalac ako onaj ko to radi ima dobru nameru, odnosno smatra da time štiti svoju okolinu.
"Nekada dobra namera ne znači da niste u protivpravnosti", dodaje Simić.
Na izlozima i vratima lokala vlasnici ponekad postavljaju slike osoba koje su svojim nadzornim kamerama snimili prilikom krađe.
"Smatram da se vlasnici lokala dovijaju na način kako da zaštite sebe i svoju imovinu. Ukoliko je neko ukrao nešto u vrednosti od nekoliko hiljada dinara, pa krivični postupak koji će se voditi je mnogo, mnogo skuplji, nego sama ta šteta koja je nastala za neko lice", kaže advokat.
U aprilu su na društvenim mrežama građani objavljivali slike silovatelja koji je posle 15 godina izašao iz zatvora, a kog su viđali u razuličitim delovima grada. Ipak, ma koliko namera bila dobra, u MUP-u kažu da, u skladu sa zakonom, samo policija sme da objavi fotografije lica za koja postoji osnovana sumnja da su izvršioci krivičnog dela.
Ono što građani mogu, jeste da podatke koje imaju odmah prijave policiji.
Коментари