Читај ми!

Cvetković: Na sistem za rano upozoravanje se čeka duže od decenije, potrebna politička podrška

Vladimir Cvetković za Fakulteta bezbednosti izjavio je za RTS da bi uvođenje sistema za rano upozoravanje u vanrednim situacijama Srbiji donelo veću bezbednost, a podigao bi se i nivo efikasnosti u upravljanju takvim situacijama. Ističe da je potrebna politička, kao i podrška svih društvenih aktera da bi sistem zaživeo.

Sistem za rano upozoravanje u vanrednim situacijama znatno bi olakšao borbu sa nevremenom i drugim nepogodama. Neophodnu pomoć građani Evropske unije dobijaju pozivom na broj 112, koji je jedinstven za sve zemlje članice i omogućava kontakt sa svim spasilačkim službama. 

Nacionalni sistem 112 u Srbiji predviđen je zakonom, ali još nije zaživeo.

Vladimir Cvetković, gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a, izjavio je da je bez sistema za rano upozoravanje nemoguće podići nivo efikasnosti upravljanja vanrednim situacijama.

"Posledice su višestruke. Od pravovremeno izdatih informacija umnogome zavise sve mere i zaštita ljudi. Ako blagovremeno ne izdate upozorenje, građani nisu u situaciji da reaguju na pravi način", ističe Cvetković.

Prema njegovim rečima, u Srbiji postoji sistem ranog uzbunjivanja koji se oslanja na sistem akustičnih sirena, koje bi trebalo da se aktiviraju.

Neispravne sirene

Cvetković, međutim, kaže da je ispravnost tog sistema dovedena u pitanje, jer su mnoge sirene u kritičnim situacijama bile neispravne.

"MUP treba preko odgovarajućih mobilnih operatera da izda obaveštenja. Ako u vanrednim situacijama dođe do ometanja kritične infrastrukture, postoje specijalizovane jedinice koje obaveštavaju građane na terenu", objašnjava Cvetković.

Potrebna podrška

Napominje da su u Srbiji ispunjeni zakonski uslovi za uvođenje sistema, ali da primena nije zaživela. U MUP-u se međutim, dodaje, izrađuje nova nacionalna strategija, kao i akcioni plan. 

Naglašava da je potrebna politička podrška i posvećenost svih društvenih aktera da bi se aktivirao sistem za rano upozoravanje.

"Potrebno je razviti da informaciono-komunikacioni sistem objedini sisteme pojedinačnih službi i da se razviju stručno-operativne procedure za postupanje u takvim situacijama", kaže Cvetković.

"Sistem ne funkcioniše"

Cvetković ističe da bi bilo dobro da u Srbiji postoji centralizovani sistem, gde bi svi nadležni organi bili u kontaktu.

Gost Jutarnjeg dnevnika ocenjuje da je sistem reagovanja tokom nevremena u Srbiji bio na "vrlo niskom nivou", kao i da je potrebno u što kraćem roku unaprediti stručnost i opremljenost.

"Naš sistem ne funkcioniše i dalje na odgovarajućem nivou", zaključuje Cvetković.

петак, 22. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње