Читај ми!

Студенти не одустају, УБ не прихвата позив председника – шта даље

Ректорски колегијум Универзитета у Београду није прихватио позив председника Александра Вучића да у среду отпочну дијалог. Док Универзитет понавља да је спреман да студентима пружи стручну подршку у утврђивању испуњености захтева, шира јавност се пита – који су следећи кораци и једне и друге стране?

И позив на разговор и одбијање дијалога – за познаваоце прилика оба потеза су очекивана. Теже је, кажу, предвидети даље кораке и једне и друге стране три месеца од пада надстрешнице и готово исто толико протеста у којима се тражи одговорност и правда.

Владимир Пејић, директор Агенције "Фактор плус" сматра да се иницијатива и активнија улога председника Вучића и власти очекивала.

"Да преузму иницијативу и да амортизују овакву ситуацију и да дођу до решења које би било за сваког задовољавајуће. С друге стране, очекиван је и одговор ректората. Мислим да је ту пресудну улогу имао став студената и оних који организују ове блокаде и да није било за очекивати да тако лако прихвате тај позив и на неки начин смире ситуацију, јер када видите велики број људи на улицама у градовима, демонстрације не престају, демонстрације престају када нема пуно људи, тако да на неки начин покварило би им план“, каже Пејић.

"Прва ствар је да видимо да ли је та документација све оно што смо тражили"

Студенти не мењају план - редовном току наставе вратиће се, понављају, када се испуне сва четири захтева. У међувремену, наставља се блокада више од 60 факултета у Србији.

Александра Кузмановић, студенткиња ФПН-а наглашава да су захтеви упућени институцијама, од којих очекују да их испуне.

"Прва ствар је да ми видимо да ли је та документација све оно што смо ми тражили, да ли је то целокупна документација. Ми ћемо из тога видети ко треба да буде процесуиран, ко је умешан, на које начине. Ми то још не знамо, треба детаљно да прођемо документацију, да видимо ко је све одговоран за пад надстрешнице, а на основу тога ћемо и видети који су даљи кораци“, наводи Кузмановић.

Студенти 2.0 траже план надокнаде

Конкретне кораке декана и професора тражи друга новоформирана група студената - "Студенти 2.0" траже до 10. фебруара јасан план надокнаде пропуштеног.

"Студенти су изгубили већ превише времена, потребно је да се покаже одговорност према студентима који желе да се врате на факултете“, поручују у саопштењу.

Билчик позива на дијалог

Позив на дијалог и проналазак решења чуо се и од некадашњег известиоца Европског парламента за Србију, Владимира Билчика.

"Важно је да људи седну када постоје различити ставови и када другачије посматрају. Дијалог је добродошао и смиривање ситуације је добро. Протесте организују углавном студенти, па постоји генерацијски аспект, побуна младе генерације. Важно је да их јавност и политичари слушају и разумеју шта имају да кажу. Важно је подвући да су протести грађански и мирни, што је важна разлика од ранијих“, рекао је Билчик.

Како актери виде решење

Владимир Пејић додаје указује да актери на различите начине виде решење.

"Док је власти наравно решење да се ситуација смири и да се у потпуности врати нормалном животу, с друге стране имамо одређен број људи који заиста искрено мисли да мора да дође до промена у постојећем систему“, објашњава Пејић.

Од 22. новембра на већини факултета слушаонице су постале спаваонице, амфитеатар пленум - а ни три месеца касније, није извесно када би у њима поново могла да се слушају предавања.

уторак, 04. фебруар 2025.
2° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове