Читај ми!

Srbija, dani tuge i solidarnosti – đaci se vratili na nastavu, policija u svim školama

Iako su zvanično prošli dani žalosti, u Srbiji su i dalje dani tuge. Đaci u Srbiji vratili su se na nastavu. Mere Vlade stupile su na snagu. Policajci su u svih 1.800 škola. Nastave nema jedino u Osnovnoj školi na Vračaru, mestu velike tragedije.

Prvi put od srede kada se tragedija desila, u OŠ "Vladislav Ribnikar" stigli su prvi đaci. Nema redovne nastave, ali je organizovan prihvat učenika nižih razreda, uglavnom od prvog do četvrtog razreda koji su u produženom boravku, jer roditelji ne mogu da ih ostave same kod kuće zbog posla i drugih obaveza.

 

Uz učitelje i zaposlene u školi, njih su sačekala i četiri školska policajca, što je više nego u ostalim školama u Srbiji.

OŠ "Vladislav Ribnikar" ima oko hiljadu učenika koji će se u školske klupe vratiti prema planu koji su napravili Ministarstvo prosvete, Ministarstvo zdravlja, nastavnici i roditelji.

Preporuka Ministarstva je da deca koja nisu spremna za povratak ne treba da se vrate u sredu, kako je planirano, i da na tome ne treba insistirati.

Podsećaju da su u školi od petka timovi psihološke podrške, da su tu da daju svaki savet i preporuku i deci, i njihovim roditeljima, i nastavnicima.

Ističu da, nakon jučerašnjeg saveta roditelja, većina roditelja podržava povratak u školu, uz napomenu da nastavu i ostale aktivnosti u školi treba prilagoditi učenicima

Policajci su apelovali da svako sumnjivo i nekarakteristično ponašanje učenika treba prijaviti kako bi mogli da reaguju na vreme i da eventualno spreče incidente. 

Dan u školama u Srbiji

Posle četiri godine rada, školski policajac Slađana Kraljević dobila je pojačanje – kolegu i patrolu koja obilazi područje oko škole. Deca i roditelji, veruju, dobili su veću sigurnost.

"Jako je važno poverenje, i to bih istakla, jer je obaveza školskog policajca da stvori poverenje kod roditelja, dece i svakog građanina koji će sutra poslati dete u školu“, kaže Slađana Kraljević, školska policajka.

Ista slika u svih 1.800 škola u Srbiji. U jednoj beogradskoj, sem pojačanih mera bezbednosti, stanje redovno. Direktorka kaže da u učionicama nema manje đaka i da se poštuju preporuke Ministarstva.

"Da se deca čuju, saslušaju, da iskažu kako se osećaju, šta ih brine, da je logično da strah postoji, ali i da će proći, da im mi pomognemo da to prevaziđu", ističe Mirjana Sloboda, direktorka OŠ "Skadarlija".

Najveća pomoć biće potrebna đacima OŠ "Vladislav Ribnikar". Po povratku u klupe, umesto klasične nastave, predviđeno je osnaživanje učenika. Nadležni objašnjavaju zašto njihovo izmeštanje u druge škole nije deo akcionog plana.

"To je samo prolongiranje nečega što za decu nije dobro, izmeštanje dece u drugu sredinu, i nakon takvog jednog objašnjenja roditeljima da bi deca opet prolazila kroz pitanja vršnjaka šta se desilo, zašto se desilo i slično, samo bi i dalje nastavili. Deca su već svesna situacije", napominje Dragan Filipović, načelnik Školske uprave.

Deo plana nije ni rekonstrukcija škole, ali to opština planira još od 2017. Kao najveću opasnost za decu stručnjaci označavaju kabinet istorije u kome je nastradalo najviše dece.

"Za sada će đaci ulaziti iz Svetozara Markovića, ovo će biti ulaz samo za nastavnike i profesore. Tako da će Opština Vračar insistirati da se uradi totalna rekonstrukcija ove škole“, ukazuje Milan Nedeljković, predsednik Opštine Vračar.

U međuvremenu, stručnjaci daju savete za psihološku podršku deci.

"Ne treba očekivati da će deca prići odraslima, ali odrasli mogu da postave pitanja – kako se osećaju, šta misle. Ali, to ne treba da bude na način koji je nametljiv, neka deca neće uopšte biti spremna neko vreme da razgovaraju, trebaće im vremena", napominje Nevena Čalovska Hercog, psihijatar.

Imaju savet i za roditelje: ne očekujte da će deca lako nastaviti tamo gde su stala prošle srede i poštujte razlike koje postoje i u najmlađem uzrastu.

Stanje povređenih

U Urgentnom centru je troje povređenih iz OŠ "Vladislav Ribnikar". Urađeno je nekoliko intervencija koje su dobro prošle. 

U istoj ustanovi je i šestoro povređenih iz masovne pucnjave u Mladenovcu i okolini, a ostali povređeni iz te masovne pucnjave su preusmereni u druge klinike KC Srbije.

Kada je reč o onima koji su smešteni u Urgentnom centru, iz obe masovne pucnjave, dvoje povređenih je u teškom stanju.

U teškom stanju je i dalje devojčica iz OŠ "Vladislav Ribnikar" koja je u Dečjoj klinici u Tiršovoj.

Najveći odziv za dobrovoljno davanje krvi u poslednjoj deceniji

Iz Instituta za transfuziju krvi kažu da ovoliki odziv građana koji su se javljali da budu dobrovoljni davaoci ne pamte, i da je samo prošle nedelje bilo 2.500 dobrovoljnih davalaca. Od toga ističu podatak da je bilo 40 odsto mladih ljudi, da je reč o srednjoškolcima i studentima.

"Ovo što se dogodilo je sve nas lično potreslo, ali naš narod je takav da kada se dogode neke nesreće želi da pomogne i zaista su pokazali humanost i plemenitost i ličnu društvenu odgovornost po tome što su došli i želeli da pomognu svima koji su povređeni", navodi Mirjana Knežević iz Instituta za transfuziju krvi.

Ističe da je u poslednjoj deceniji to najveći odziv.

"Bio je veliki odziv kada su se 2014. dogodile poplave, ali nije bilo ovoliko. U sali Instituta su 633 osobe dale krv, što je ogroman odziv", ukazuje Kneževićeva.

субота, 27. јул 2024.
31° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару