субота, 25.01.2025, 05:45 -> 05:46
Извор: РТС
Аутор: Игор Топаловић
Како спречити "убилачко лудило" – савети стручњака и полиције
Само у четири тзв. амок ситуације у 2022. убијене су 82 особе, највише деце. Амок или активни стрелац ситуације су се десиле у Рибникару, Дубони и Малом Орашју. Иако смо масовна убиства некада посматрали као нешто што се дешава на другим континентима, последњих неколико година сведочимо да их је све више на овим просторима. Стручњаци упозоравају да постоје шансе да их буде све више и додају да је битна свест грађана и обучена полиција.
Рибникар, Дубона и Мало Орашје, два пута Цетиње, само су неки од примера тзв. амок ситуација или активних стрелаца. Полиција у целом свету користи те појмове да укратко опише ситуацију у којој најчешће један наоружани нападач за кратко време изврши вишеструко убиство, оружјем или превозним средством.
"Све се дешава у једном цугу, учинилац је под истим тим емотивним набојем. У одређеном броју ових напада и масовних убистава починилац је у стању афекта, у мањем броју случајева. Афективно стање које се некада може дефинисати као помрачење свести, али у великом броју случајева није присутан моменат афекта и тзв. импулсивног понашања. Масовни убица је то дело починио зато што је о томе размишљао и планирао одређени краћи или дужи временски период", наводи Драган Џамић, пензионисани припадник САЈ-а.
Активни стрелац убије у просеку осам особа у минуту
Према статистици, активни стрелац убије у просеку осам особа у минуту. Зато је кључно да на место напада полиција стигне што пре. Прво долазе полицајци опште надлежности, патрола од два или три полицајца.
"Они морају одмах своју интервенцију да усмере према нападачу, да би га што пре лоцирали, да га блокирају, спрече његово маневрисање и евентуално кретање. Потребно је да га спрече да врши даље убијање, или да га ране, лише слободе или у крајњем, ако није могуће да га лише живота", каже Џамић.
У просеку опремљени са три комада оружја
У другој фази таквих акција на терен стижу и специјалне јединице. Њихов задатак је да ухапсе или убију нападача. Активни стрелци су у просеку опремљени са три комада оружја: аутоматском пушком, пиштољем и бомбом. Док се чека реакција полицајаца, грађани немају много избора - најважније је да се сакрију и позову помоћ.
"Ми нисмо припремљени и обучени ни психолошки ни безбедносно за реаговање. Пре свега, ако се задесе у таквој ситуацији, људи треба да потраже заклон, покушају да се евакуишу, односно да се склоне. Наравно, ако је могуће, треба обавестити органе безбедности. То је најважније у тим ситуацијама - не паничити и заштитити себе", каже Владимир Баровић, стручњак за безбедност, професор на Филозофском факултету у Новом Саду.
Медији и одговорност у случају амок ситуација
Заштиту би требало да пруже и медији, али је искуство из маја 2023. показало да то углавном не раде, што због жудње за сензацијом, што због незнања.
"Не само да они наносе душевни бол породицама особа које ће изгубити живот, већ и могу да доведу до ефекта копирања. Тај фактор копирања може да изазове врло брзо други масовни злочин. Што смо ми имали 2023. године. Тако да могу да кажем да ту треба да буде максимално висок ниво одговорности медија", указује Баровић.
Израз амок потиче из Малезије и означава убилачко лудило. Иако се о тој слојевитој појави све више зна, прогнозе стручњака су да ће их бити све више. Због тога су важне обуке грађана, медија и полиције. Једну такву су наше службе безбедности имале летос на Гочу са америчким ФБИ-ем.
Коментари