KiM posle bombardovanja – bez Srba ostali gradovi i sela, Metohija gotovo ispražnjena

Nakon potpisivanja Kumanovskog sporazuma i povlačenja vojnih i policijskih snaga sa Kosova i Metohije, Srbi su ostali nezaštićeni. Većina njih krenula je na put u nepoznato i na put bez povratka. Gračanica je jedno od mesta gde i danas Srbi opstaju. Nebojša Stojanović, koji je radio u Pošti u Prištini kada je početkom aprila pogođena projektilom u napadu NATO-a, govorio je za RTS o tragičnoj noći.

Srbi su nakon bombardovanja 1999. godine ostali u sredinama u kojima se koliko toliko osećaju bezbedno. Bez Srba su ostali gradovi, sela, čitava područja. Srba nema u Prištini, Peći, Prizrenu, Uroševcu, Đakovici. Metohija je gotovo ispražnjena od Srba.

Bombardovanje je, prema najavi onih koji su ga pokrenuli, trebalo da na Kosovo donese slobodu, ali se dogodilo suprotno. Ne samo za Srbe, već i Albance, iako oni nerado govore o tome. Albancima je bombardovanje donelo nove uslove i novi način života, ali nema blagostanja i reda koji su očekivali.

Prvog dana bombardovanja, na Kosovu su pogođeni vojni ciljevi oko aerodroma, nedaleko od Prištine.

Prema međunarodnim izvorima, u napadima na Kosovu stradalo je više od polovine poginulih u celoj tadašnjoj Jugoslaviji.

Osim vojnih, avioni NATO-a su gađali i civilne ciljeve.

Pogođena je kolona izbeglica u Đakovici. Tada je ubijeno 75 civila, a više od 100 je bilo povređenih. Pogođen je autobus kod Peći u kojem je 17 osoba ubijeno, a 44 povređeno. U selu Koriša kod Prizrena ubijeno je više desetina civila.

U autobusu u Lužanu kod Podujeva ubijene su 44 osobe. Gađan je zatvor Dubrava u Istoku, gde je ubijeno najmanje 20 zatvorenika, zatim konvoj novinara na putu Prizren-Brezovica, gde je jedna osoba ubijena.

Po okončanju vazdušne kampanje, na Kosovo je ušlo nekoliko desetina hiljada međunarodnih vojnika. Danas ih je neuporedivo manje, ali baza američkih vojnika Bondstil i dalje je u funkciji.

Ulaskom međunarodnih vojnika i povratkom albanskih izbeglica nastupio je masovan odlazak Srba.

Procenjuje se da ih je na Kosovu ostalo između 100 i 130 hiljada. Ostali su da žive u izolovanim područjima, sa ograničenim stepenom kretanja.

Tradicionalno okupljanje u Gračanici

Jedna od sredina u kojoj su ostali je Gračanica sa okolinom. U Gračanici se Srbi svake godine okupljaju na ovaj dan, odajući poštu stradalima.

Tako će biti i danas. Njihovo okupljanje najavljeno je za 11 časova pored spomen krsta, posvećenog stradalim Srbima u NATO bombardovanju i tokom egzodusa nakon 1999. godine.

недеља, 17. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње