U Domu Vojske otvorena je izložba "Deca u ratu"

Ubijati decu je više od zločina,poručio je ministar odbrane Aleksandar Vulin na otvaranju izložbe "Deca u ratu", u galeriji Doma Vojske Srbije.

Ministar Vulin istoriju srpskog naroda vidi kao istoriju borbe za slobodu i istoriju ratova koje Srbi nisu ni izazvali ni tražili, a koje su morali da vode samo zato da bi opstali. On je podsetio da su srpska deca kroz istoriju ubijana na svojim pragovima, u kućama, na mestima gde su živela.

"Srbi nisu odlazili u tuđe kuće, u tuđe zemlje, Srbi nisu tražili drugu decu, ali našu decu nažalost jesu. Radili su to od danka u krvi, pa do 1999, godine NATO agresije i posle svega onoga što je nakon NATO agresije srpski narod dočekao na prostoru Kosova i Metohije", poručio je ministar Vulin, dodavši da srpski narod, koji je svoju decu čuvao u svojim kućama nikada neće činiti drugima ono što je činjeno njemu.

Ministar Vulin je poručio da bi izložbu "Deca u ratu" trebalo svi da vide, kako bi spoznali zlo protiv kojeg se treba boriti.

Izložba "Deca u ratu" dokumentovano je svedočanstvo o deci kao žrtvama rata u periodu od 1914. do 1999. godine. Zajedno su je priredili Ministarstvo odbrane - Medija centar "Odbrana", Muzej žrtava genocida i Fond "Mala Milica Rakić iz Batajnice", kao deo programa obeležavanja 20. godišnjice odbrane od NATO agresije na SR Jugoslaviju.

Prema rečima potpukovnika Biljane Pašić, koja se na otvaranju obratila u ime organizatora, izložba je svedočanstvo o težini života i patnji najmlađih, koji nisu ni znali zašto su deo surove „igre" odraslih, igre bez pravila, bez milosti, uglavnom bez smisla.

"Ako pogine vojnik, on je na to, može se reći, pripremljen. Ako strada neko stariji, može se reći da je u životu završio mnogo od onoga što je hteo, ostavio iza sebe svoje delo i uspomene. Ali ako pogine neko dete, nevino, cvet koji se tek otvara, onda je to zločin koji se nikada ne sme zaboraviti", rekla je Pašićeva.

Arhivski materijal izložbe čine fotografije, spisi i dokumenta podeljeni u četiri tematske celine: Prvi svetski rat, Drugi svetski rat, Ratovi 90 - ih na prostoru SFRJ i NATO bombardovanje SR Jugoslavije 1999. godine.

Izložba u Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije otvorena je do 1. juna.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 07. август 2024.
27° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару