Prve socijalne karte do 2020, dodela pomoći po automatizmu
U planovima Ministarstva za rad i socijalnu politiku ove godine jedno od prvih mesta zauzima priprema za izradu socijalnih karata. Prve bi mogle da budu gotove za dve godine, da građanima olakšaju korišćenje pomoći ali i obezbede pravedniju raspodelu. U Srbiji pomoć prima oko 600.000 građana, ali su mnogi u takozvanoj sivoj zoni siromaštva.
U godini za nama uvedena je elektronska prijava beba u porodilištima. Prvi korak daje nadu da može i bez šaltera i da će korisnici socijalne pomoći uz socijalne karte ostvarivati pravo na pomoć po automatizmu.
"Onog trenutka kada zažive socijalne karte, u tom trenutku se ruši administracija i naši građani će moći po automatizmu da dobijaju sve ono što njima pripada i sve ono što država želi da im dâ", ističe ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević.
Ukrštanjem elektronskih podataka, socijalne karte jasno će pokazati kome je pomoć koliko potrebna.
"Postoje lica, pre svega mislim na seoska domaćinstva, kojima je ispod časti da se prijavljuju za socijalnu pomoć ili im predstavlja opterećenje da dolaze u grad i da se registruju kao korisnici socijalne pomoći", navodi predsednik opštine Vladičin Han Goran Mladenović.
Socijalne karte s nestrpljenjem očekuju korisnici narodnih kuhinja. "Oni često ne ispunjavaju sve kriterijume za dodelu neke vrste pomoći, ali upravo kao takvi su često korisnici raznih vrsta pomoći u Crvenom krstu", rekla je Aleksandra Tanasijević iz zrenjaninskog Crvenog krsta.
Anki Aleksić je umro sin i sada je sama. Korisnica je pomoći u Crvenom krstu. "Ta socijalna karta bi mi jako puno značila. Ovako dobijamo jednom ili dva puta godišnje, imamo pravo na 3.000 jednokratnu pomoć", priča Anka.
U izradi socijalnih karata Srbiji je pomoć ponudila Danska, koja važi za jednu od najuspešnijih zemalja u toj oblasti.
Uz danske softverske alate za ukrštanje podataka baza raznih institucija, socijalne karte očekuju se do 2020. godine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар