Potrošači traže niže marže

Nacionalna organizacija potrošača poziva Vladu da svojim merama snizi marže za neke osnovne životne namirnice, kako bi se očuvao standard građana. U Ministarstvu trgovine kažu da bi državno administriranje marži i cena vratilo Srbiju u prošlost. Stručnjaci tvrde da manje marže ne bi bitno snizile cenu hrane.

Zbog pada kupovne moći, Nacionalna organizacija potrošača poziva Vladu da svojim merama snizi marže za neke osnovne životne namirnice i tako očuva poljuljani standard stanovništva.

U Vladi smatraju da bi takav potez bio poguban za srpsku privredu, da bi doneo nestašice i poremećaje na tržištu.

Ulje, mleko, šećer, kafa, voće i povrće, samo su neki od proizvoda koji su poskupeli od početka godine. Pojedini građani kupovinu su sveli na minimum.

Proizvođači i trgovci razloge za nova poskupljenja pravdaju poskupljenjem uvoznih sirovina i energenata, visokim kamatnim stopama i nestabilnim kursom. Visina marži je, kažu, poslovna tajna.

U formiranju maloprodajne cene, dobavljači učestvuju gotovo sa 70 odsto, trgovci ispod 18, a država oko 13 procenata.

Predsednik Nacionalne organizacije potrošača Goran Papović kaže da će zahtevati od Vlade da dvadeset osnovnih životnih namirnica stavi pod kontrolu i uvede marže niže od sadašnjih.

"Građani Srbije ovakav namet i ovaj rast cena ne mogu da izdrže. Ne prihvatamo obrazloženje da Vlada ne želi da se meša u tržišno poslovanje, u tržišnu utakmicu, ako znamo da tržište Srbije nije otvoreno i da ne postoji tržišna utakmica", rekao je Papović.

U Ministarstvu trgovine kažu da je standard ugrožen i da država mora da napravi socijalne karte i vodi aktivnu socijalnu politiku, ali i da bi državno administriranje marži i cena vratilo Srbiju u prošlost.

"Posezanje za takvim merama bilo bi pogubno za privredu Srbije. Takve mere smo mi imali pre 30 i više godina, kad smo imali administrativni sistem privrede. Posledice takvih mera su nestašice u privredi i kolone potrošača da kupe neki prloizvod. Posledice su nepredvidive, jer se remete i odnosi pojedinih privreda", kaže savetnik ministra trgovine, profesor Stipe Lovreta.

Prosečna marža za hranu i alkoholna pića u Srbiji je 16,7 odsto. U Nemačkoj, na primer, prosečna marža na hranu je 26,4 odsto, u Americi 25,6 odsto, Velikoj Britaniji oko 23, Holandiji oko 22, a u Francuskoj 20 procenata.

Stručnjaci podsećaju da je marža razlika između kupovne i prodajne cene, a ne čista zarada trgovca, kako se u javnosti često pogrešno misli. Tvrde da smanjenje njihovih marži ne bi bitno snizilo cenu hrane.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 17. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње